سختی آب چیست و چه نکاتی باید درباره آن بدانیم؟

بروز شده در 11 تیر1402

سختی آب چیست

در این مقاله چه میخوانید

سختی آب چیست؟ احتمالا شما هم تابه‌حال عبارت‌هایی نظیر آب سخت، سختی آب و … را شنیده‌اید و این سوال برای شما به وجود آمده است که این عبارت‌ها در چه مواردی به کار می‌روند؟ پاسخ‌دادن به این سوال نیازمند این است که شما در ابتدا آشنایی کاملی با ساختار آب پیدا کنید. یکی از اصلی‌ترین دلایلی که باعث سخت شدن آب می‌شود کاتیون‌ها هستند که می‌توانند تاثیر زیادی روی این مسئله داشته باشند.

زمانی که مقادیر زیادی از انواع نمک‌ها وارد آب می‌شوند باعث سخت شدن آب می‌شوند. از جمله نمک‌های معدنی که می‌توانند باعث این کار شوند می‌توان به مواردی مانند کلسیم، آهن، روی و … اشاره کرد. نکته بسیار مهمی که باید در اینجا به آن دقت داشته باشید این است که این سختی دارای دو نوع کلی است. نوع اول موقت و نوع دوم دائم است که هریک از آنها به شکلی در آب ظاهر می‌شوند. ما در این مطلب قصد داریم کمی بیشتر درباره این موضوع صحبت کنیم و اطلاعات جامع و کاملی را در این زمینه در اختیار شما قرار دهیم. پس اگر شما هم جز آن دسته از افرادی هستید که علاقه‌مند به داشتن اطلاعات بیشتر در خصوص آب سخت هستید به شما پیشنهاد می‌کنیم حتما ادامه این مطلب را با دقت مطالعه کنید.

سختی آب

سختی آب چیست؟

سختی آب چیست؟ اگر این سوال در ذهن شما نیز به وجود آمده است که آب سخت به چه نوع آبی گفته می‌شود باید بدانید که سختی آب در واقع یک بخش مهم از سنگینی آب به شمار می‌آید که می‌تواند اطلاعات بسیار زیادی را در خصوص آب به ما ارائه دهد. میزان سختی در واقع به‌عنوان یک فاکتور کلیدی در بسیاری از صنایع مختلف مورداستفاده قرار می‌گیرد. مهم‌ترین صنعتی که با این فاکتور در ارتباط است صنعت تصفیه آب می‌باشد.

دلیل این موضوع نیز این است که سختی که در آب شکل می‌گیرد در واقع ارتباط نزدیکی با میزان املاح معدنی که در داخل آب است دارد. هرچه این مواد معدنی در داخل آب افزایش پیدا کنند سختی آن نیز به همان نسبت بیشتر می‌شود. نکته بسیار مهمی که باید درباره آب سخت بدانید این است که مصرف این آب‌ها برای انسان بسیار مضر هستند و به‌هیچ‌وجه نباید میزان زیادی از آب سخت در طول روز وارد بدن انسان شود.

سختی آب _ انواع مدل های سختی اب

سختی آب چند نوع دارد؟

به‌طورکلی دو نوع سختی آب وجود دارد که باید آشنایی کاملی با آنها داشته باشید. یکی از انواع این سختی‌ها سختی موقت است که به علت وجود مقادیر زیادی بی‌کربنات کلسیم، منیزیم و آهن در آب به وجود می‌آید. وجود این املاح معدنی در داخل آب باعث می‌شوند تا سختی آن به میزان زیادی افزایش پیدا کند. البته باید به این نکته بسیار مهم دقت داشته باشید که این نوع سختی به‌راحتی با استفاده از حرارت دادن به آب یا جوشاندن آن قابل برطرف‌شدن است و مشکل جدی را ایجاد نخواهد کرد.

سختی دائم نوع دیگری از سختی‌های مربوط به آب است. از جمله املاح معدنی که می‌توانند باعث به وجود این‌گونه سختی در آب شوند می‌توان به مواردی مانند نمک سولفات، منیزیم، آهن، کلرید کلسیم و نیترات اشاره کرد. وجود این مواد معدنی در آب می‌تواند در بسیاری از موارد مشکل‌ساز باشد چراکه افزایش دما در آب نمی‌تواند باعث کاهش سختی شود و تنها باعث می‌شود تا این املاح ته‌نشین شوند؛ بنابراین شما برای حذف‌کردن آنها از آب نیازمند تجهیزات خاصی هستید که در طول روند تصفیه آب باید از آنها استفاده کنید.

عوامل موثر بر سختی آب

نکات مهمی که باید درباره سختی آب بدانید

یکی از مهم‌ترین مشکلاتی که سختی بالای آب ممکن است به وجود بیاورد این است که قدرت پاک‌کنندگی صابون را در زمان شستشو کاهش دهد. البته این مسئله تنها برای صابون نیست و برای تمامی مواد شوینده نیز صادق است. در واقع ایجاد رسوب در آب باعث به‌وجودآمدن چنین مشکلی می‌شود. یکی دیگر از مشکلات ناشی از سختی آب زبر شدن موها در زمان دوش گرفتن است که دلیل این موضوع نیز همان رسوب‌کردن مواد و املاح معدنی در آب می‌باشد.

دقت داشته باشید که آب سخت می‌تواند مشکلات و تاثیر منفی زیادی روی پوست نیز بگذارد. استفاده از آبی که دارای سختی زیادی است باعث می‌شود تا چین‌وچروک‌های زیادی روی پوست صورت گیرد و باعث پیر شدن پوست شما می‌شود. اگر پس از شستشو دادن لباس‌های خود روی آنها لکه‌هایی را مشاهده کردید می‌توانید این احتمال را بدهید که با آب سخت لباس‌های خود را شستشو داده‌اید.
شاید برای شما جالب باشد که بدانید این لکه‌ها حتی روی ظروف شما نیز ممکن است شکل بگیرند. پس اگر با آب سخت ظروف خود را شستشو دهید احتمالا لکه‌‎هایی روی آنها به وجود خواهد آمد.

خلاصه مطلب

سختی آب چیست؟ پاسخ‌دادن به این سوال نیازمند داشتن اطلاعاتی درباره مواد و املاح معدنی موجود در داخل آب است. ما در این مطلب سعی کردیم اطلاعات کاملی را درباره سختی اب در اختیار شما قرار دهیم و شما را بیشتر با این موضوع آشنا کنیم. اگر شما هم جز آن دسته از افرادی هستید که قصد دارید اطلاعات خود درباره این موضوع را افزایش دهید به شما پیشنهاد می‌کنیم حتما از سایر بخش‌های سایت ما نیز دیدن کنید.

[کل: 4 میانگین: 4]

برای ثبت سفارش یا مشاوره از دکمه های پایین استفاده کنید.