انواع اتصالات لوله

بروز شده در 11 تیر1402

انواع اتصالات لوله

در این مقاله چه میخوانید

امروزه انواع اتصالات لوله در سیستم‌های لوله‌کشی مورداستفاده قرار می‌گیرند که هریک از آنها دارای کاربردهای مخصوص به خود هستند. اگر نگاهی به انواع این اتصالات داشته باشیم مشاهده می‌کنیم که طیف گسترده‌ای از این محصولات وجود دارند که هریک از آنها ویژگی‌های خاصی دارند و در موارد خاصی نیز مورداستفاده قرار می‌گیرند؛ بنابراین اگر شما هم قصد راه‌‎اندازی یک سیستم لوله‌کشی را داشته باشید باید حتما با انواع این اتصالات آشنا شوید و اطلاعات کاملی را درباره کاربردهای هریک از آنها به دست بیاورید. به‌این‌ترتیب می‌توانید بهترین و مناسب‌ترین اتصالات را برای خود خریداری کنید.ما در این مطلب قصد داریم درباره برخی از مهم‌ترین اتصالاتی که در لوله‌کشی استفاده می‌شوند صحبت کنیم و نکات بسیار مهمی را دراین‌خصوص در اختیار شما قرار دهیم. پس اگر شما هم جز آن دسته از افرادی هستید که علاقه‌مند به داشتن اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید به شما پیشنهاد می‌کنیم حتما ادامه این مطلب را بادقت مطالعه کنید تا اطلاعات موردنیاز خود در این زمینه را به دست بیاورید.

اتصالات لوله

اتصالات مغزی در لوله‌کشی

یکی از کاربردی‌ترین انواع اتصالات لوله که امروزه در بسیاری از سیستم‌های لوله‌کشی مورداستفاده قرار می‌گیرد اتصالات مغزی می‌باشد. این اتصالات زمانی استفاده می‌شوند که شما قصد داشته باشید دو قطعه مختلف را در سیستم لوله‌کشی خود به یکدیگر متصل کنید. این اتصالات دارای ساختار ساده‌ای هستند و همین عامل نیز باعث می‌شود تا استفاده از آنها برای شما ساده و راحت باشد. این اتصالات مانند یک لوله هستند که باتوجه‌به رزوه‌ای که در دو طرف آنها وجود دارد به شما اجازه می‌دهد تا بتوانید به‌سادگی قطعات مختلف را به آنها وصل کنید.

در لوله‌کشی گاهی اوقات ممکن است شما نیاز داشته باشید که دو لوله با اندازه‌های مختلف را به یکدیگر وصل کنید. به‌عنوان‌مثال ممکن است قصد داشته باشید قطر لوله‌های خود را در مسیر لوله‌کشی کاهش یا افزایش دهید. برای این کار می‌توانید به‌راحتی هرچه تمام از اتصالات مغزی استفاده کنید که به شما اجازه می‌دهند تا دو لوله با اندازه مختلف را به یکدیگر وصل کنید.

انواع اتصالات لوله

مهره ماسوره و درپوش لوله از دیگر انواع اتصالات لوله

یکی از کاربردی‌ترین انواع اتصالات لوله که امروزه مورداستفاده قرار می‌گیرد مهره ماسوره می‌باشد. این مهره‌ها دارای سه بخش مختلف هستند که بر اساس کاربرد هریک از این بخش‌ها دارای نرینگی و مادگی هستند. اگر شما هم اقدام به وصل کردن آبگرم کن، سیستم گرمایشی و … به سیستم لوله‌کشی خودکرده باشید احتمالا این مهره‌ها را مشاهده کرده و از آنها استفاده کرده‌اید. یکی دیگر از کاربردهای بسیار مهمی که مهره ماسوره در سیستم‌های لوله‌کشی دارد استفاده از این محصولات برای شیرهای قطع و وصل جریان سیالات است.

در مسیرهای لوله‌کشی گاهی اوقات ممکن است شما نیاز داشته باشید تا یک مسیر را در سیستم لوله‌کشی خود مسدود کنید. برای این کار می‌توانید از درپوش‌های لوله استفاده کنید که از جمله اتصالات لوله به شمار می‌آیند. این درپوش‌ها دارای ساختار بسیار ساده‌ای هستند و تنها کاربرد آنها نیز مسدودکردن یک مسیر در سیستم لوله‌کشی می‌باشد. این درپوش‌ها در اندازه‌های مختلفی که انواع لوله‌ها در این اندازه‌ها تولید می‌شوند ساخته شده و شما می‌توانید بر اساس نیاز خود هریک از اندازه‌های مختلف این محصولات را خریداری کرده و مورداستفاده قرار دهید.

انواع اتصالات لوله

آشنایی با بوشن، فلنج و واشر

یکی دیگر از اتصالات بسیار کاربردی و رایجی که شما می‌توانید از آن برای متصل‌کردن دو لوله به یکدیگر استفاده کنید و از مزایای آن بهره‌‎مند شوید بوشن است. بوشن‌ها دارای سطحی کاملا رزوه شده هستند که به شما اجازه می‌دهند تا دو سر آنها را به‌راحتی به انواع لوله‌ها وصل کنید. یکی از مهم‌ترین مزایای استفاده از این اتصالات لوله این است که در زمان جداکردن لوله‌ها با سختی و مشکل زیادی مواجه نمی‌شوید و می‌توانید لوله‌هایی که به یکدیگر وصل کرده‌اید را به‌راحتی هرچه تمام جدا کنید. ساختار بوشن به شکلی است که به شما اجازه می‌دهد تا برخلاف سایر انواع اتصالات لوله این کار را انجام دهید بدون این که آسیبی به لوله‌های شما وارد شود.

انواع بوشن

بوشن‌ها خود دارای انواع مختلفی هستند که از جمله آنها می‌توان به:
بوشن‌های تبدیل
معمولی
روپیچ‌توپیچ اشاره کرد.
هریک از این بوشن‌ها دارای ویژگی‌ها و کاربردهای مخصوص به خود هستند.

فلنج ها

فلنج‌ها یکی دیگر از انواع اتصالاتی هستند که در لوله‌کشی استفاده می‌شوند. کاربرد اصلی این اتصالات برای بستن اتصالات دیگر در لوله‌کشی است. این اتصالات در واقع شامل یک صفحه بسیار مقاوم هستند که برای بستن اتصالات استفاده می‌شود.
با بستن فلنج‌ها ممکن است شما نیاز داشته باشید که آنها را آب‌بندی کنید. برای این کار نیز می‌توانید از واشرها کمک بگیرید که به همین منظور طراحی و ساخته شده‌اند.

صحبت پایانی

انواع اتصالات لوله امروزه در لوله‌کشی استفاده می‌شوند که ما در این مطلب سعی کردیم برخی از مهم‌ترین آنها را به شما معرفی کنیم. علاوه بر این باید دقت داشته باشید که این اتصالات دارای انواع دیگری نیز هستند که از جمله آنها می‌توان به سه‌راهی‌ها، چهارراه‌ها، زانوها و … اشاره کرد. برای خرید و آشنایی بیشتر با هریک از انواع این اتصالات به شما پیشنهاد می‌کنیم حتما از خدمات سایت ما نیز در این زمینه بهره‌مند شوید.

[کل: 5 میانگین: 4.8]

برای ثبت سفارش یا مشاوره از دکمه های پایین استفاده کنید.