نکات اساسی برای طراحی استخر

بروز شده در 12 خرداد1403

طراحی استخر

در این مقاله چه میخوانید

طراحی استخر امروزه مطابق با اصول و استانداردهای جدیدی انجام می‌شود که بسیاری از افراد اطلاعات چندانی در این زمینه ندارند و همین عامل نیز باعث می‌شود تا در انجام این کار با مشکلات زیادی مواجه شوند. شاید برای شما جالب باشد که بدانید اصول و استانداردهای موجود در این حوزه به‌صورت واحد هستند. این به آن معناست که استانداردهای جهانی برای طراحی و ساخت استخر ها وجود دارد.پس می‌توان به این نتیجه رسید که طراحی این استخرها باید توسط یک تیم متخصص صورت گیرد تا شما بتوانید نسبت به کیفیت انجام این کار اطمینان کافی داشته باشید. از جمله مهم‌ترین مواردی که باید در طراحی انواع استخرها به آن توجه داشته باشید می‌توان به مواردی مانند محل قرارگیری استخر، نوع تجهیزات استفاده شده در ساخت آنها، نوع استخرها و همین‌طور هزینه‌های ساخت اشاره کرد.

اهمیت طراحی درست و اصولی استخر

اهمیت طراحی درست و اصولی استخر

امروزه افراد زیادی هستند که علاقه‌مند به طراحی استخر در منزل یا باغ خود هستند یا این که قصد دارند استخرهای مخصوصی را در زمین‌های کشاورزی با اهداف مختلف طراحی کنند. بسیاری از افراد مبتدی در این زمینه گمان می‌کنند که طراحی انواع استخرها کار چندان سختی نیست و می‌توان به‌سادگی هرچه تمام این کار را انجام داد. شاید برای شما جالب باشد که بدانید طراحی انواع استخرها یک فرایند زمان‌بر و بسیار اصولی است.

درصورتی‌که اصول و استانداردهایی که در این زمینه وجود دارند را در زمان طراحی رعایت نکنید احتمالا در آینده مشکلات متعددی برای شما به وجود می‌آید. به همین علت است که اکثر متخصصانی که در این زمینه فعالیت دارند پیشنهاد می‌کنند که برای طراحی انواع استخرها حتما از یک تیم حرفه‌ای در این زمینه مشورت بگیرید.
یکی از مهم‌ترین نکات در خصوص طراحی اصولی استخرها این است که این کار باعث می‌شود تا طول عمر استخر و تجهیزات آن به میزان زیادی افزایش پیدا کند. در حال حاضر استانداردهای بین‌المللی برای انجام این کار وجود دارد که باعث می‌شود تا کیفیت و طول عمر استخرها به میزان زیادی افزایش پیدا کند.

طراحی استخر _ آشنایی با انواع استخر

آشنایی با انواع استخرها

پیش از آن که قصد طراحی استخر مدنظر خودتان را داشته باشید باید سعی کنید با انواع استخرها آشنایی کاملی پیدا کنید. همان‌طور که احتمالا می‌دانید استخرها دارای انواع مختلفی هستند و دسته‌بندی‌های مختلفی برای آنها وجود دارد. یکی از دسته‌بندی‌های مربوط به استخرها تقسیم آنها به دو گروه استخرهای روباز و روبسته است. استخرهای روباز استخرهایی هستند که معمولا در زمان‌های کشاورزی و باغ‌ها یا به‌منظور پرورش ماهی ساخته می‌شوند.

استانداردهایی که برای استخرهای روباز تعریف می‌شود کاملا متفاوت با سایر استخرها است و البته شباهت‌هایی نیز دارند. دسته دیگر استخرهای سربسته هستند که شامل استخرهای تفریحی و خانگی می‌شوند. این استخرها معمولا دارای اصول و استانداردهای مخصوص به خود هستند که حتما باید در زمان طراحی و ساخت رعایت شوند. استخرها را از نظر نوع کاربردی که دارند نیز می‌توان به دسته‌های مختلف تقسیم‌بندی کرد.

به‌عنوان‌مثال استخرهای تفریحی از نظر طراحی تفاوت‌های زیادی با استخرهایی که به‌منظور پرورش ماهی مورداستفاده قرار می‌گیرند دارند. پس برای این که طراحی انواع استخرها را به‌درستی انجام دهید ابتدا باید نوع استخری که قصد طراحی و ساخت آن را دارید مشخص کنید و سپس با اطلاعات کامل در این زمینه اقدام به طراحی کنید.

بررسی موقعیت استخر

بررسی موقعیت استخر برای طراحی آن

یکی از نکات کلیدی و بسیار مهم در طراحی استخر این است که سعی کنید ابتدا با موقعیت و محلی که قصد ساخت استخر در آن را دارید آشنا شوید. شاید برای شما جالب باشد که بدانید استانداردهایی طراحی استخر مطابق با محلی که استخر در آن قرار دارد متفاوت است. به‌عنوان‌مثال اگر شما قصد داشته باشید استخر خود را در یک منطقه‌ای که شیب دارد طراحی کنید باید استانداردهای متفاوتی را نسبت به زمین صاف در نظر بگیرید.

علاوه بر این شرایط آب‌وهوایی که منطقه‌ای که قصد طراحی استخر در آن را دارید نیز مهم است. به‌عنوان‌مثال اگر قصد ساخت استخر در محیط‌های مرطوب را دارید باید سعی کنید نکات مهمی را در زمان طراحی رعایت کنید. محیط‌های مرطوب معمولا نیازمند این هستند که از متریال‌ها و مواد اولیه خاصی برای ساخت استخر استفاده شود که این مسئله نیز می‌توان به‌صورت مستقیم روی طراحی شما تاثیرگذار باشد.

به همین علت است که به شما پیشنهاد می‌کنیم حتما پیش‌ازاین که عملیات طراحی انواع استخرها را آغاز کنید از محل استخر دیدن کنید و اطمینان حاصل کنید که به‌خوبی با شرایط مختلف آن آشنا هستید

پیش از طراحی استخر به خوبی نیازسنجی کنید

پیش از طراحی استخر به‌خوبی نیازسنجی کنید

موارد مختلفی وجود دارند که می‌توانند به شما کمک کنند تا بتوانید طراحی بهتری را برای استخر خود داشته باشید. یکی از مهم‌ترین این موارد نیازسنجی برای استخر است. مهم نیست که شما قصد داشته باشید استخر را برای خودتان یا شخص دیگری طراحی کنید. درهرصورت باید بدانید که نیازسنجی یکی از مهم‌ترین مراحل طراحی استخر به شمار می‌آید که متاسفانه امروزه بسیاری از افراد دقت کافی به آن ندارند.
برای این که بتوانید طراحی مناسبی را برای استخر داشته باشید باید بررسی کنید که چه مواردی برای یک استخر موردنیاز است. شما نیاز دارید شکل ظاهری استخری که قصد طراحی آن را دارید را مشخص کنید. علاوه بر این تجهیزاتی که در یک استخر موردنیاز است را نیز حتما لیست کنید. این لیست به شما کمک می‌کند تا به شکل بهتری طراحی انواع استخرها را انجام دهید و نتیجه بهتری را بعد از طراحی دریافت کنید.
برای این که به‌خوبی نیازسنجی‌های موردنیاز را انجام دهید به شما پیشنهاد می‌کنیم حتما از افرادی که تجربه و تخصص کافی در این زمینه دارند کمک بگیرید. این کار به شما کمک می‌کند تا بتوانید تمامی نیازها را به‌خوبی لیست کنید.

متناسب با نوع تجهیزات طراحی استخر را انجام دهید

متناسب با نوع تجهیزات طراحی استخر را انجام دهید

یکی از فاکتورهای کلیدی و بسیار مهمی که در طراحی استخر باید به آن توجه کنید نوع تجهیزات استخر است. پیش‌ازاین که طراحی را انجام دهید باید مشخص کنید که قصد استفاده از چه نوع تجهیزاتی را در استخر خود دارید. شاید در ابتدا گمان کنید که این مسئله ارتباط چندانی با طراحی انواع استخرها ندارد ولی بسیاری از کارشناسان توصیه می‌کنند که حتما این کار را انجام دهید.
به‌عنوان‌مثال اگر قصد ندارید که تجهیزات نورپردازی پیشرفته‌ای را در استخر خود به کار بگیرید بهتر است که طراحی آن را به شکلی انجام دهید که نورگیری بهتری داشته باشد؛ بنابراین شما باید سعی کنید پنجره‌ها و بخش‌های شیشه‌ای بیشتری را برای استخر در نظر بگیرید. نکته دیگر این است که اگر سیستم تهویه قوی را برای استخر خود نخریده‌اید حتما باید استخر را به شکلی طراحی کنید که تهویه طبیعی داشته باشد.

یکی دیگر از نکات بسیار مهم دراین‌خصوص این است که برخی از تجهیزات مخصوص استخر تنها با طراحی‌های خاص قابل‌استفاده هستند و شما در تمامی استخرها نمی‌توانید از آنها استفاده کنید. پس اگر قصد خرید تجهیزات خاصی را دارید باید حتما طراحی و ساخت استخرها را نیز بر همین اساس انجام دهید.

طراحی استخر _ استخر های تفریحی

شرایط بهداشتی استخرهای تفریحی

در زمان طراحی استخر حتما باید به شرایط بهداشتی استخرها نیز توجه داشته باشید. این مسئله به‌خصوص در استخرهای تفریحی از اهمیت بیشتری برخوردار است. یکی از فاکتورهای کلیدی که باید در طراحی انواع استخرها به آن توجه داشته باشید طراحی موتورخانه استخرها است. موتورخانه در واقع به‌عنوان قلب استخر شناخته می‌شود و عملکرد صحیح آن نیز از اهمیت زیادی برخوردار است؛ بنابراین شما باید تمامی اصول و استانداردهای جهانی موجود در طراحی موتورخانه استخرها را در زمان طراحی رعایت کنید.
محل قرارگیری فیلترهای استخر نیز عامل بسیار مهم دیگری است که حتما باید به آن توجه داشته باشید. موقعیت فیلترها باید در محل‌هایی باشد که بیشترین تاثیر را داشته باشند و بتوانند شرایط بهداشتی مناسبی را برای آب استخرها فراهم کنند. طراحی انواع استخرهای تفریحی بهتر است به شکلی باشد که آب داخل استخرها راحت‌تر خارج شوند و مشکلی دراین‌خصوص به وجود نیاید؛ بنابراین لازم و ضروری است که حتما شیب مناسب را در زمان طراحی رعایت کنید.
سعی کنید حتما بعد از طراحی نوع تجهیزات مربوط به فیلترکردن آب را نیز مشخص کنید تا بتوانید بهترین عملکرد را در زمینه تصفیه آب استخر داشته باشید.

استاندارد های طراحی استخر

استانداردهای مربوط به‌اندازه استخر را رعایت کنید

یکی از مهم‌ترین استانداردهایی که در طراحی استخر باید به آن دقت داشته باشید استانداردهای مربوط به‌اندازه و ابعاد استخر است. شاید در نگاه اول کمی تعجب کنید ولی باید بدانید که استانداردهای جهانی و بین‌المللی برای این کار وجود دارند که بسیاری از افراد در زمان طراحی توجه چندانی به آنها نمی‌کنند. عرض و طول استخر و همین‌طور ارتفاع بخش‌های مختلف آن نیازمند اندازه‌گیری‌های دقیق است که به شما پیشنهاد می‌کنیم این کار را به یک تیم متخصص واگذار کنید.
اندازه استخر به عوامل مختلفی بستگی دارد که جمله آنها می‌توان به کاربردهای استخر اشاره کرد. عامل مهم دیگری که می‌تواند روی ابعاد و اندازه‌های استخر تاثیرگذار باشد تعداد اشخاصی است که قصد استفاده از آن را دارند. هرچه افراد بیشتری به‌صورت هم‌زمان قصد شناکردن در این استخرها را داشته باشند ابعاد آن باید بزرگ‌تر باشد.
یک نکته بسیار کلیدی در خصوص این موضوع این است که حتما باید پیش از طراحی مشخص کنید که آیا ارتفاع کل بخش‌های استخر به‌صورت یکسان است یا ارتفاع بخش‌های مختلف باید با یکدیگر متفاوت باشد. در صورت متفاوت بودن ارتفاع بخش‌های مختلف حتما دقت کنید که استانداردهای موجود در این زمینه را رعایت کنید.

طراحی استخر _ طراحی شکل سازه استخر

طراحی شکل سازه استخر

بدون شک سازه استخر یکی از مهم‌ترین اجزای آن است که درصورتی‌که به شکل مناسبی طراحی نشود ممکن است در آینده مشکلات زیادی را برای شما به وجود بیاورد. یکی از مهم‌ترین مشکلاتی که در اثر طراحی نادرست سازه استخر ممکن است به وجود بیاید کاهش طول عمر استخر است. پس به شما پیشنهاد می‌کنیم در طراحی استخر حتما به این مسئله توجه ویژه‌ای داشته باشید و سعی کنید سازه استخر خود را به بهترین شکل ممکن طراحی کنید.

برای طراحی سازه در ابتدا شما باید شکل ظاهری استخر خود را بدانید. سپس می‌توانید با یادگیری اصول معماری سازه استخر را بر اساس اصول و استانداردهای موجود طراحی کنید. نکته مهمی که باید به آن دقت داشته باشید این است که طراحی سازه‌های استخر با طراحی سازه‌های ساختمانی تفاوت‌هایی دارد. پس در زمان طراحی اطمینان حاصل کنید که تمامی اصول را به شکل درستی استفاده کرده‌اید.
برای انجام این کار می‌توانید از افرادی که تخصص کافی در این زمینه دارند نیز کمک بگیرید. یکی از نکات کلیدی در طراحی سازه استخر پایدار بودن آن است. شما باید با انجام‌دادن محاسبات موردنیاز سعی کنید فشار واردشده به سازه استخر را تاحدامکان کاهش دهید.

مشاهده نمونه‌های مختلف از استخرها برای داشتن طراحی بهتر

یکی از مشکلات رایجی که بسیاری از افراد در طراحی استخر دارند این است که نمی‌توانند طراحی مناسبی را برای استخرهای خود داشته باشند. شاید یکی از مهم‌ترین دلایل این اتفاق این است که افراد تجربه چندانی در زمینه طراحی انواع استخرها ندارند. بدون شک شما بدون داشتن دانش و تجربه کافی در این زمینه نمی‌توانید استخرهای زیبا و جذابی را طراحی کنید.
به همین علت راهکاری که در چنین شرایطی در مقابل شما قرار دارد این است که سعی کنید نمونه‌های مختلفی که در این زمینه وجود دارند را بررسی کنید. با بررسی طراحی‌های مختلف شما می‌توانید به یک ایده عالی دست پیدا کنید. امروزه سایت‌های مختلفی هستند که طراحی‌های متنوعی را به شما ارائه می‌دهند و بدون شک مشاهده آنها می‌تواند اطلاعات بسیار خوبی را در اختیار شما قرار دهد.
علاوه بر این شما می‌توانید برای داشتن اطلاعات بیشتر در این زمینه از سایر بخش‌های سایت ما نیز دیدن کرده و از خدماتی که به شما ارائه می‌دهیم نهایت بهره را ببرید.

اهمیت طراحی محوطه استخر _ طراحی استخر

اهمیت طراحی محوطه اطراف استخر

در گام بعدی و پس از طراحی استخر شما باید محوطه اطراف استخر را نیز به‌خوبی طراحی کنید. طراحی این بخش نیز در نگاه اول ممکن است کم‌اهمیت به نظر برسد ولی پس از تکمیل روند ساخت استخر متوجه اهمیت آن می‌شوید. اگر با نمونه‌های موجود مشاهده کنید متوجه می‌شوید که زیبایی محوطه اطراف استخر می‌تواند تاثیر زیادی روی زیبایی خود استخر داشته باشد.
این مسئله به‌خصوص اگر قصد داشته باشید استخر خود را در داخل باغ یا در حیاط منزل خود بسازید اهمیت خود را بیشتر نشان می‌دهد. شاید برای شما جالب باشد که بدانید می‌توانید از نمونه‌های موجود در طراحی این محوطه نیز استفاده کنید و محدودیتی در این کار برای شما وجود ندارد. شما می‌توانید طراحی‌های کلاسیک را برای انجام این کار انتخاب کنید یا این که از طراحی‌های مدرن برای محوطه اطراف استخر کمک بگیرید.

اگر قصد دارید در محوطه بیرونی استخر خود را بسازید حتما سعی کنید طراحی را به شکلی انجام دهید که در اطراف استخر درختی وجود نداشته باشد چراکه ریختن برگ درختان در داخل استخر می‌تواند مشکلات زیادی را در آینده برای تمیزکردن آب داخل استخر به وجود بیاورد. پس حتما باتوجه‌به این نکته طراحی انواع استخرها را انجام دهید.

کاهش هزینه ها با طراحی استخر

کاهش هزینه‌ها با طراحی مناسب استخر

یکی از مهم‌ترین مزایای طراحی استخر به شکل اصولی این است که شما می‌توانید به میزان زیادی در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنید. درصورتی‌که طراحی انواع استخرها را به شکل اصولی انجام دهید می‌توانید مصرف آب استخر را به میزان زیادی کاهش دهید. علاوه بر این از آنجایی که طراحی در نحوه پیاده‌سازی سیستم‌های تصفیه آب استخرها نیز تاثیرگذار است شما می‌توانید طول عمر تجهیزات استفاده شده در استخرها را افزایش دهید.

مزیت مهم دیگری که طراحی درست و اصولی استخرها دارد این است که به شما این امکان را می‌دهد تا بتوانید در مصرف انرژی نیز صرفه‌جویی کنید. به‌عنوان‌مثال اگر قصد دارید دمای آب استخر را افزایش دهید و در واقع استخر آب گرم داشته باشید بهتر است که به این موضوع در زمان طراحی فکر کنید. طراحی درست و استفاده از تجهیزات مناسب در کنار یکدیگر می‌تواند تاثیر زیادی روی کاهش هزینه‌ها و مصرف انرژی شما داشته باشد.
طراحی اصولی استخر در بهینه‌سازی عملکرد تجهیزات استفاده شده در استخر نیز بسیار موثر است و می‌تواند علاوه بر بهبود عملکرد این تجهیزات طول عمر آنها را نیز افزایش دهد. به همین علت است که در مراحل ساخت داشتن یک طراحی اولیه اصولی و استاندارد بسیار مهم است.

tarahi msir lole keshi نکات اساسی برای طراحی استخر

طراحی دقیق مسیرهای لوله‌کشی استخر

اگر شما هم جز آن دسته از افرادی هستید که قصد دارید به اصولی‌ترین شکل ممکن استخر خود را طراحی کنید به شما پیشنهاد می‌کنیم حتما توجه ویژه‌ای به مسیرهای لوله‌کشی داشته باشید. مسیرها و سیستم‌های لوله‌کشی در استخرها از اهمیت بالایی برخوردار هستند. طراحی اصولی این مسیرها باعث می‌شود تا تخلیه و پرکردن آب استخر بسیار ساده‌تر صورت گیرد و از به‌وجودآمدن بسیاری از مشکلات مختلف در آینده جلوگیری می‌کند.
یکی از نکات کلیدی در طراحی مسیرهای لوله‌کشی این است که سعی کنید این مسیرها را به شکلی طراحی کنید که آب‌بندی لوله‌ها راحت‌تر شود. آب‌بندی لوله‌های استخر به شکل مناسب و استاندارد بسیار مهم است و می‌تواند طول عمر تجهیزات شما را افزایش دهد. پس باید در زمان طراحی حتما به این نکته توجه داشته باشید تا بتوانید آب‌بندی بهتری را برای سیستم‌های لوله‌کشی استخر خود داشته باشید.
نکته مهم دیگر در زمان طراحی استخر و سیستم‌های لوله‌کشی این است که حتما شیب لوله‌ها و مسیرهای لوله‌کشی را به‌درستی و با دقت بالا اندازه‌گیری کنید. انجام محاسبات دقیق و مطابق با استانداردهای جهانی به شما کمک می‌کند تا در زمان ساخت استخر بدون هیچ مشکلی سیستم‌های لوله‌کشی را پیاده‌سازی کنید.

توجه به امنیت استخر در زمان طراحی

یکی از اشتباهات رایجی که بسیاری از افراد در زمان طراحی استخر مرتکب می‌شوند این است که گمان می‌کنند مسائل امنیتی استخر باید در زمان ساخت مورد بررسی قرار گیرند. این طرز تفکر اشتباه است و طبق استانداردهای جهانی برای طراحی و ساخت انواع استخرها شما باید در زمان طراحی مسائل امنیتی را بررسی کنید. به‌عنوان‌مثال اگر قصد طراحی انواع استخرهایی را دارید که کودکان نیز در آنها شنا کنند باید حتما ارتفاع استخر را براین‌اساس در نظر بگیرید.
نکته دیگر این است که شما باید محوطه اطراف استخر را نیز به شکلی طراحی کنید که برای کودکان مشکلی پیش نیاید. سرخوردن کودکان در محیط اطراف استخر یکی از رایج‌ترین اتفاقاتی است که در بسیاری از استخرها به وجود می‌آید. شما می‌توانید با توجه داشتن به این مسائل در زمان طراحی از به‌وجودآمدن طیف گسترده‌ای از این اتفاقات و مشکلات جلوگیری کنید.
درصورتی‌که برای انجام این کار نیازمند مشاوره حرفه‌ای هستید به شما پیشنهاد می‌کنیم حتما از خدمات سایت ما نیز در این زمینه استفاده کرده و از مزایایی که به شما ارائه می‌دهیم نهایت بهره را ببرید.

رایج‌ترین مدل‌ها برای طراحی استخر

امروزه مدل‌های مختلفی برای طراحی استخر وجود دارد که شما می‌توانید از هریک از این مدل‌ها در طراحی خود استفاده کنید. نکته مهمی که در این زمینه وجود دارد این است که شما می‌توانید از ترکیبی از مدل‌هایی که در این بخش به شما معرفی می‌کنیم نیز استفاده کنید. این کار به شما اجازه می‌دهد تا خلاقیت بیشتری را در زمان طراحی داشته باشید و بتوانید ایده‌های جذابی برای استخر خود ارائه دهید.

استخرهای مستطیلی یکی از رایج‌ترین مدل‌های استخرها هستند که امروزه شامل بیشتر استخرهای تفریحی، کشاورزی و پرورش ماهی می‌شوند. شما می‌توانید طول و عرض این استخرها را متناسب باسلیقه و نیاز خود تغییر دهید و در نتیجه چهار ضلعی‌های زیبایی را برای استخر خود بیافرینید. علاوه بر چهارضلعی‌ها شما می‌توانید شکل دایره‌ای را نیز برای طراحی خود در نظر بگیرید.
استخرهای دایره‌ای نیز امروزه دارای محبوبیت بالایی هستند و کاربردهای زیادی نیز دارند. البته برخلاف طراحی این استخرها ساخت آنها کمی سخت‌تر است و در نتیجه شما برای این کار نیازمند هزینه و زمان بیشتری خواهید بود. در کنار این موارد شما می‌توانید از سایر چندضلعی‌ها نیز برای طراحی انواع استخرها استفاده کنید که به شما کمک می‌کند تا شکل‌های زیبایی را برای استخر خود بسازید.

سبک های مختلف در طراحی استخر

سبک‌های مختلف در طراحی استخر

اگر قصد دارید استخر خود را در فضای بیرونی و داخل باغ بسازید به شما پیشنهاد می‌کنیم از طرح‌های استوایی برای این کار استفاده کنید. این طرح‌ها به شکل بسیار جذابی با استفاده از درخت‌های استوایی طراحی می‌شوند. با ساختن این استخرها شما می‌توانید احساس جنگل‌های استوایی را دریافت کنید و تجربه‌ای بسیار جذاب را در استخر خود به دست بیاورید.
طراحی استخر در سبک‌های مدرن و با استفاده از شکل‌های فانتزی یکی از ایده‌های جذابی است که شما می‌توانید از آن برای طراحی انواع استخرهای روبسته استفاده کنید. یکی از مزایای مهم این طرح‌ها این است که شما هیچ محدودیتی در استفاده از ایده‌های خلاقانه ندارید و می‌توانید متناسب با شرایطی که برای استخر مدنظر دارید طرح‌های مختلف را روی آن پیاده‌سازی کنید.
اگر علاقه‌مند هستید تا به‌صورت خانوادگی یا با جمع دوستان خود در استخرها شنا کنید می‌توانید از طرح‌های خانوادگی برای این کار استفاده کنید. یکی از طرح‌های جذاب برای این کار استفاده از قطعه‌سنگ‌های بزرگ برای ساخت دیواره‌ها است. علاوه بر این شما در طراحی خود می‌توانید از ایده‌های خاص نورپردازی نیز استفاده کنید تا زیبایی و جذابیت استخر خود را چندبرابر کنید.

نورپردازی _ طراحی استخر

طراحی سیستم نورپردازی استخر

یکی دیگر از بخش‌های بسیار مهم طراحی استخر این است که سعی کنید سیستم نورپردازی استخر را نیز به شکل مناسبی طراحی کنید. برای انجام این کار به شما پیشنهاد می‌کنیم حتما با تجهیزات نورپردازی مختلفی که برای استخرها مورداستفاده قرار می‌گیرند آشنا شوید. آشنایی با این تجهیزات و ویژگی‌ها و کاربردهایی که هریک از آنها دارند به شما کمک می‌کند تا به شکل مناسبی از آنها در استخرهای خود استفاده کنید.

یک توصیه بسیار مهم برای طراحی سیستم‌های نورپردازی استخر این است که حتما سعی کنید تجهیزات نورپردازی را در بخش‌های مختلف استخر تقسیم کنید. این کار باعث می‌شود تا نور به شکل یکسان در بخش‌های مختلف استخر پخش شود و در نتیجه در تاریکی هوا نتیجه بهتری را به همراه داشته باشد. درصورتی‌که قصد پیاده‌سازی طرح‌های فانتزی را برای استخر خود دارید به شما پیشنهاد می‌کنیم حتما تجهیزات نورپردازی فانتزی را نیز برای انجام این کار مدنظر قرار دهید.
نکته دیگر این است که برای زیبایی بیشتر شما می‌توانید سیستم‌های نورپردازی را در آب‌نمای استخر نیز تعبیه کنید که بدون شک نتیجه فوق‌العاده‌ای را به همراه خواهد داشت. این کار باعث می‌شود تا زیبایی و جذابیت استخر شما چندبرابر شود.

محاسبه گنجایش استخر در زمان طراحی

یکی دیگر از فاکتورهای کلیدی و بسیار مهمی که در زمان طراحی استخر باید به آن دقت کنید مسئله تعیین حجم و ابعاد استخر است. شاید در نگاه اول این‌طور به نظر برسد که این مسئله اهمیت چندانی ندارد ولی باید بدانید که مشخص‌کردن ابعاد و حجم استخر بسیار مهم است. این که یک استخر چقدر ظرفیت دارد و چه مقدار آب برای پرکردن آن موردنیاز است به شما در انتخاب انواع تجهیزات کمک خواهد کرد.

شما باید محاسبات مربوط به تعیین ظرفیت و گنجایش را در زمان طراحی انجام دهید تا بر اساس آن بتوانید تجهیزات را به شکلی قرار دهید که بتوانند با بالاترین سرعت ممکن آب استخر را تامین کنند. علاوه بر این ابعاد جکوزی و ظرفیت آب آن نیز بسیار مهم است چراکه شما باید به‌صورت دقیق مشخص کنید که چه میزان نیرویی برای گرم‌کردن آب جکوزی و سونا نیاز است.
یکی از نکات مهمی که دراین‌خصوص باید بدانید این است که تعیین ظرفیت و گنجایش آب استخر بر اساس محاسباتی ساده صورت می‌گیرد. برای این کار کافی است که ابعاد و اندازه استخر را در نظر بگیرید و باتوجه‌به شکل استخر از فرمول‌های مربوطه برای انجام محاسبات خود استفاده کنید.

طراحی استخر _ رنگ امیزی

طراحی شکل ظاهری و نحوه رنگ‌آمیزی استخر

از جمله مهم‌ترین مواردی که در زمان طراحی استخر باید به آن دقت داشته باشید مسئله شکل ظاهری استخر است. شاید گمان کنید که بعد از ساخت استخر می‌توانید نحوه رنگ‌آمیزی و شکل ظاهری آن را مشخص کنید ولی باید بدانید که‌این‌طور نیست. در واقع شما در زمان طراحی انواع استخرها باید به‌صورت دقیق مشخص کنید که چه نوع رنگ‌آمیزی می‌تواند متناسب با معماری استخر شما باشد و شکل ظاهری آن را بهتر کند.

برای این کار می‌توانید از افرادی که تخصص و استعداد بالایی در زمینه رنگ‌ها دارند نیز کمک بگیرید. معمولا رنگی که برای استخرها در نظر گرفته می‌شود رنگ آبی است و کف و دیواره‌های استخرها نیز با همین رنگ رنگ‌آمیزی می‌شوند. بااین‌حال شما می‌توانید از رنگ‌های روشن دیگر نیز برای این کار استفاده کنید.
علاوه بر دیوارها و کف استخر شما باید سایر بخش‌های استخر را نیز به شکل مناسبی طراحی کنید. برای طراحی‌های فانتزی و مدرن می‌توانید از ترکیب رنگ‌های شاد استفاده کنید که بدون شک می‌تواند جذابیت‌های استخر شما را افزایش دهد. به‌عنوان نکته پایانی حتما دقت داشته باشید که برای کف و دیواره‌های استخر به‌هیچ‌وجه از رنگ‌های تیره استفاده نکنید.

محوطه‌سازی اطراف استخر

نکاتی مهم در طراحی محوطه و محوطه‌سازی اطراف استخر
یکی از بهترین ایده‌هایی که برای طراحی این بخش از استخرها می‌توانید مورداستفاده قرار دهید قراردادن مبلمان متناسب با سبک طراحی استخر است. در بخش‌های قبلی اشاره کردیم که سبک‌های مختلفی برای طراحی انواع استخرها وجود دارد که شما می‌توانید از هریک از آنها استفاده کنید. درصورتی‌که طرح‌های کلاسیک را برای این کار انتخاب کرده‌اید می‌توانید مبلمان کلاسیک را نیز برای قراردادن در محوطه اطراف استخر انتخاب کنید.

درصورتی‌که از ایده‌های فانتزی و مدرن استفاده کرده‌اید نیز به شما پیشنهاد می‌کنیم مبلمان راحتی و فانتزی را برای این کار انتخاب کنید تا بتوانید جذابیت‌های استخر و محیط اطراف آن را افزایش دهید. قراردادن گیاهانی که ارتفاع کمی دارند نیز می‌تواند به جذابیت‌های استخر شما بیفزاید. پس شما می‌توانید در زمان طراحی از این گیاهان نیز در محیط اطراف استخر استفاده کرده و از زیبایی آنها نهایت بهره را ببرید.
اگر قصد دارید استخری برای ویلاها طراحی کنید می‌توانید از سقف‌های متحرک برای جذابیت هرچه بیشتر استخرها کمک بگیرید. این سقف‌ها همان‌طور که از نامشان پیداست به‌صورت متحرک طراحی و ساخته می‌شوند و می‌توانند صحنه‌های بسیار زیبایی را در استخرها به وجود بیاورد.

تاثیر کاشی کاری استخر در طراحی استخر

طراحی کاشی‌کاری استخرها


امروزه روش‌های کاشی‌کاری مختلفی نیز برای استخرها وجود دارد که هریک از آنها دارای ویژگی‌ها و مزایای خاص خود هستند و کاربردهای منحصربه‌فردی نیز دارند. همین عامل نیز باعث می‌شود تا از شیوه‌های مختلف برای کاشی‌کاری‌های استخرهای متفاوت استفاده شود؛ بنابراین شما زمانی که قصد طراحی استخر خود را دارید حتما باید توجه ویژه‌ای به این مسئله داشته باشید و سعی کنید نوع کاشی‌کاری مناسبی را برای استخر خود انتخاب کنید.

شاید برای شما جالب باشد که بدانید نوع کاشی‌کاری نیز در زمان طراحی انواع استخرها مشخص می‌شود و شما باید بر اساس سایر معیارهایی که در بخش‌های قبلی توضیح دادیم نوع کاشی‌کاری را نیز انتخاب کنید. علاوه بر این شما در این مرحله می‌توانید شکل ظاهری کاشی‌هایی که قصد استفاده از آنها در محیط استخر را دارید نیز مشخص کنید که باعث می‌شود تا کار شما در زمان ساخت‌وساز بسیار ساده‌تر شود.
در این مرحله نیز مانند تمامی مراحل به شما پیشنهاد می‌کنیم حتما از افرادی که تجربه و تخصص کافی در این زمینه دارند مشورت بگیرید. این کار به شما کمک می‌کند تا با انتخاب یک شیوه و طرح مناسب برای کاشی‌کاری استخر خود بهترین نتیجه را دریافت کنید.

آشنایی با برخی از استانداردهای جزئی‌تر در طراحی استخر

ما در بخش‌های قبلی به طور کامل درباره استانداردهای کلی که برای طراحی استخر وجود دارد صحبت کردیم و اطلاعات جامع و کاملی را دراین‌خصوص در اختیار شما قرار دادیم. نکته مهم دیگری که در این بخش قصد صحبت درباره آن را داریم استانداردهای جزئی‌تر مربوط به طراحی انواع استخرها است. یکی از این استانداردها این است که حتما باید سعی کنید گوشه‌های استخر را به‌صورت گرد طراحی کنید.

این کار باعث می‌شود تا آسیبی به افرادی که از آن استفاده می‌کنند وارد نشود. این نکته که چه مقدار از گوشه‌های استخر را باید به‌صورت گرد طراحی کنید کاملا وابسته به نوع طراحی شما است. بااین‌حال باید توجه داشته باشید که حتما این اندازه بر اساس استانداردهای جهانی باشد. نکته مهم دیگر این است که شما باید طراحی خود را بر اساس جدیدترین تجهیزات و مصالح روز دنیا انجام دهید.

به همین علت در زمان ساخت‌وساز نیز باید به این نکته توجه داشت و حتما از مصالح جدید استفاده کرد. دلیل این موضوع این است که استانداردهای روز دنیا بر اساس پیشرفت مصالح و تجهیزات پیشرفت می‌کنند. پس اگر قصد استفاده از استانداردهای جهانی را دارید حتما باید مصالح جدید را نیز در زمان ساخت‌وساز مورداستفاده قرار دهید.
برآورد هزینه‌های مربوط به طراحی و ساخت استخر
اگر در زمینه طراحی و ساخت استخرها تجربه و تخصص داشته باشید حتما می‌دانید که عوامل مختلفی وجود دارند که می‌توانند روی هزینه‌های شما تاثیرگذار باشند. از جمله عواملی که می‌توانند روی ساخت استخر تاثیرگذار باشند می‌توان به مواردی مانند موارد زیر اشاره کرد:

 • نوع تجهیزات استفاده شده در ساخت
 • نوع مصالح استفاده شده در ساخت استخرها
 • طراحی بخش‌های مختلف استخر و معماری آن
 • ابعاد و اندازه استخرها
 • ظرفیت و گنجایش آن
 • سیستم تهویه و سیستم نورپردازی

  زمانی که این معیارها را مدنظر قرار می‌دهید متوجه می‌شوید که برآورد کردن هزینه ساخت یک استخر کار چندان سختی نیست. در واقع شما می‌توانید بعد از طراحی استخر به‌راحتی هزینه‌های ساخت آن را پیش‌بینی کنید و در نتیجه متناسب با بودجه خود اقدام به ساخت استخرها کنید. در گام اول پس از طراحی انواع استخرها سعی کنید ابعاد و گنجایش آنها را مشخص کنید و بر اساس آنها نوع تجهیزات استفاده شده در زمان ساخت را مشخص کنید.
  با این کار شما می‌توانید هزینه‌های اولیه را برآورد کنید. در گام دوم شما باید نوع مصالحی که قصد استفاده از آنها را دارید نیز مشخص کنید. این کار نیز می‌تواند مزایای زیادی برای شما داشته باشد و باعث کاهش هزینه‌های شما در آینده شود. علاوه بر این شما می‌توانید برای برآورد هزینه‌های خود از افراد متخصص در این زمینه نیز کمک بگیرید.
رایج ترین مدل های طراحی استخر

طراحی استخر خود را به افراد و تیم‌های متخصص واگذار کنید

طراحی استخر یک فرایند کاملا تخصصی است که بخش‌های مختلف آن نیازمند محاسبات بسیار زیادی می‌باشد. بسیاری از افراد بی‌تجربه در این زمینه گمان می‌کنند که می‌توانند بدون داشتن هیچ‌گونه دانش تخصصی در این زمینه این کار را انجام دهند. این در حالی است که یک اشتباه کوچک در طراحی انواع استخرها می‌تواند مشکلات بسیار زیادی را در آینده به وجود بیاورد که جبران آنها گاهی اوقات بسیار سخت و هزینه‌بردار است.

پس به شما پیشنهاد می‌کنیم برای جلوگیری از به‌وجودآمدن چنین مشکلاتی حتما از تیم‌های متخصص برای طراحی انواع استخرها کمک بگیرید. شاید در گام اول این کار هزینه زیادی را برای شما به وجود بیاورد ولی مطمئن باشید که در آینده‌ای نزدیک این هزینه به طور کامل جبران می‌شود. کمک‌گرفتن از افراد متخصص در این زمینه می‌تواند مزایای زیادی را برای شما به همراه داشته باشد.
اولین مزیت این کار در این است که شما می‌توانید اطمینان حاصل کنید که تمامی محاسبات با بالاترین دقت ممکن صورت گرفته‌اند. علاوه بر این در زمان ساخت استخر نیز مشکلات کمتری برای شما به وجود می‌آید. البته نباید این نکته را فراموش کنید که حتما باید از تیم‌های معتبر در این زمینه کمک بگیرید تا بتوانید به نتیجه ایده‌آل خود دست پیدا کنید.

نتیجه‌گیری

طراحی استخر امروزه برای انواع استخرهای تفریحی، کشاورزی و پرورش ماهی از اهمیت بسیار زیادی وجود دارد. شما در زمان طراحی انواع استخرها باید به نکات مختلفی توجه داشته باشید و استانداردهای متفاوتی را نیز رعایت کنید. همین عامل نیز باعث اهمیت هرچه بیشتر این کار می‌شود. برای طراحی انواع استخرها شما باید به نکات مختلفی توجه داشته باشید که در این مطلب سعی کردیم برخی از مهم‌ترین آنها را به شما ارائه دهیم.

رعایت‌کردن اصول اولیه در زمان طراحی انواع استخرها به شما کمک می‌کند تا در زمان ساخت مشکلات کمتری را تجربه کنید و بتوانید با کمترین هزینه ممکن استخر موردنیاز خود را بسازید. در زمان طراحی شما باید فاکتورهای کلیدی را مدنظر قرار دهید که از جمله آنها می‌توان به ابعاد و اندازه استخر، شکل ظاهری آن، گنجایش استخر و … توجه داشته باشید که در بخش‌های قبلی به‌تفصیل درباره آنها صحبت کردیم.

اگر شما هم جز آن دسته از افرادی هستید که علاقه‌مند هستید تا اطلاعات بیشتری را درباره طراحی انواع استخرها به دست بیاورید به شما پیشنهاد می‌کنیم حتما از سایر بخش‌های سایت ما نیز دیدن کنید. مجموعه ما تلاش کرده است تا اطلاعات جامع و کاملی را در این زمینه در اختیار شما قرار دهد و شما را بیشتر با جوانب مختلف طراحی انواع استخرها آشنا کند. امیدواریم مطالعه این مطلب برای شما مفید بوده باشد و اطلاعات موردنیاز در این زمینه را به دست آورده باشید.

[کل: 4 میانگین: 4.3]

برای ثبت سفارش یا مشاوره از دکمه های پایین استفاده کنید.