پلی پروپیلن و کاربردهای آن را بیشتر بشناسید

بروز شده در 11 تیر1402

پلی پروپیلن

در این مقاله چه میخوانید

پلی پروپیلن چیست؟ احتمالا این سوال سوالی است که در ذهن بسیاری از افرادی که با محصولات تولید شده از این پلیمر آشنایی دارند به وجود آمده است. امروزه پلیمرها نقش کلیدی و حیاتی را در صنایع مختلف ایفا می‌کنند و از انواع مختلف این مواد اولیه برای تولید بسیاری از لوله و اتصالات استفاده می‌شود. یکی از انواع این محصولات پلی پروپیلن است که ویژگی‌های بسیار زیادی دارد و همین ویژگی‌ها نیز باعث کاربردهای فراوان آن شده‌اند.

شاید برای شما جالب باشد که بدانید این محصولات علاوه بر صنعت لوله‌کشی در بسیاری از موارد دیگر نیز قابل‌استفاده هستند که از جمله آنها می‌توان به استفاده در صنایعی مانند بسته‌بندی، تجهیزات آزمایشگاهی و … اشاره کرد.
این محصولات دارای ویژگی‌های زیادی هستند که از جمله آنها می‌توان به مقاومت بسیار بالا در برابر خوردگی و مواد شیمیایی، قیمت بسیار مناسب و … اشاره کرد.

یکی دیگر از ویژگی‌های مهم این محصولات این است که در برابر حلال‌های شیمیایی نیز مقاومت بسیار بالایی دارند و همین عامل باعث می‌شود تا در بسیاری از صنایع مختلف قابل‌استفاده باشند.
ما در این مطلب قصد داریم کمی بیشتر درباره پلی پروپیلن صحبت کنیم و اطلاعات جامع و کاملی را در خصوص این محصولات در اختیار شما قرار دهیم.

پلی پروپیلن _آشنایی

آشنایی با پلی پروپیلن و اهمیت آن در صنایع


پلی پروپیلن چیست؟ پلی پروپیلن یکی از انواع پلیمرها است که امروزه در صنایع مختلف برای تولید محصولات متنوع مورداستفاده قرار می‌گیرد. این محصولات دارای کاربردهای زیادی در صنایعی مانند تولید و ساخت انواع لوله و اتصالات، صنایع پزشکی و تجهیزات آزمایشگاه‌های پزشکی و … اشاره کرد. یکی از مهم‌ترین نکاتی که درباره این محصولات وجود دارد این است که قادر هستند تا حدود 90 درصد متبلور شوند که این ویژگی در صنایع مختلف کاربردهای زیادی دارد.

داشتن ساختار منظم در این محصولات یکی از دلایل مهمی است که باعث شده می‌شود تا از آنها برای تولید محصولات مختلف استفاده شود. برای تولید و ساخت این محصولات از یک کاتالیزگر بسیار معروف استفاده می‌شود که نام آن زیگلر – ناتا می‌باشد. کاتالیزگر می‌تواند سرعت تولید این محصولات را به میزان زیادی بهبود دهد. نکته مهمی که باید به آن دقت کنید این است که این محصولات در سراسر دنیا مورداستفاده قرار می‌گیرند و بسیاری از برندهای معروف نیز از این پلیمر برای تولید محصولات خود بهره می‌برند. در زمان تولید این محصولات از دما و فشار ملایم استفاده می‌شود و درصورتی‌که این دما و فشار افزایش پیدا کند محصولات نهایی کیفیت لازم را نخواهند داشت.

کاربرد های پلی پروپیلن

پلی پروپیلن چه کاربردهایی در صنایع دارد؟

یکی از مهم‌ترین کاربردهای پلی پروپیلن استفاده از این محصولات برای قالب‌گیری تزریقی است. این پلیمرها نسبت به سایر پلیمرها دارای سازگاری بیشتری با صنایع قالب‌گیری و به‌‌خصوص صنایع مرتبط با قالب‌گیری تزریقی هستند. البته فراموش نکنید که این پلیمرها امروزه می‌توان در قالب‌گیری دمشی نیز استفاده کرد و از مزایایی که ارائه می‌دهند نهایت بهره را برد. شاید برای شما جالب باشد که بدانید در حال حاضر در صنایع مرتبط با بسته‌بندی غذایی نیز از این صنایع استفاده می‌شود.

علاوه بر تولید انواع لوله و اتصالات با استفاده از این محصولات شاید برای شما جالب باشد که بدانید از این پلیمرها برای ساخت تجهیزات آزمایشگاهی و پزشکی نیز استفاده می‌شود. باتوجه‌به انعطاف‌پذیری بسیار بالای این محصولات، می‌توانند یکی از بهترین گزینه‌ها برای ساخت تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی به شمار بیایند. امروزه از این محصولات برای ساخت قطعات مختلف خودروها نیز استفاده می‌شود و می‌توان کاربرد مهم آنها را در صنایع خودروسازی دانست.
نکته دیگری که باید درباره کاربردهای مختلف این پلیمر بدانید این است که در حال حاضر در بسیاری از صنایع مرتبط با ساختمان‌سازی نیز از این پلیمرها استفاده می‌شود. دلیل این موضوع نیز مقاومت بسیار بالای این پلیمرها است که باعث می‌شود تا محصولات متنوع و مقاومی با استفاده از آنها ساخته شود.

ویژگی های پلی پروپیلن

ویژگی‌های مختلف پلی پروپیلن

در بخش‌های قبلی اشاره کردیم که یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های پلی پروپیلن این است که این محصولات دارای مقاومت بالایی در برابر محیط‌های اسیدی یا بازی هستند. این محصولات به‌هیچ‌وجه در برابر محلول‌های اسیدی آسیب نمی‌بینند و به همین علت نیز امکان استفاده از آنها در بسیاری از صنایع شیمیایی وجود دارد. ساختار شیمیایی این محصولات به شکلی نامتقارن است. البته این نامتقارن بودن به معنی نامنظم بودن نیست و ساختار این پلیمرها بسیار منظم می‌باشد.

یکی دیگر از ویژگی‌های کلیدی و بسیار مهم این پلیمرها این است که نسبت به سایر پلیمرهایی که در حال حاضر در بازار وجود دارند وزن کمتری دارند؛ بنابراین محصولاتی که با استفاده از آنها تولید می‌شوند نیز وزن کمتری دارند و جابه‌جایی و حمل‌ونقل آنها ساده‌تر است. شاید برای شما جالب باشد که بدانید این پلیمرها را می‌توان به‌صورت آلیاژ با سایر پلیمرها نیز مورداستفاده قرارداد و از مزایای آنها نهایت بهره را برد. نکته مهم دیگری که باید درباره این پلیمرها و ویژگی‌های آنها بدانید انعطاف‌پذیری بالای این محصولات است. این انعطاف‌پذیری بالا مزایای زیادی در صنایع مختلف دارد و باعث می‌شود تا محصولات تولید شده نیز کاملا منعطف و قابل‌استفاده در شرایط مختلف باشند.

مزایای پلی پروپیلن

پلی پروپیلن چه مزایایی دارد؟

پلی پروپیلن یکی از انواع پلیمرها است که دارای خصوصیات فیزیکی بسیار زیادی است و همین عامل نیز باعث می‌شود تا در شرایط مختلف به‌راحتی قابل‌استفاده باشد. لوله‌هایی که با استفاده از این محصولات تولید می‌شوند دارای انعطاف‌پذیری بالایی هستند و به همین علت است که در حال حاضر در بسیاری از صنایع مختلف مورداستفاده قرار می‌گیرند. علاوه بر ویژگی‌های فیزیکی شاید برای شما جالب باشد که بدانید این محصولات خواص شیمیایی بسیار زیادی نیز دارند که باعث افزایش مقاومت آنها در برابر شرایط مختلف می‌شود.

این محصولات از نظر قیمت نسبت به سایر پلیمرها بسیار قیمت مناسب‌تری دارند. البته این مناسب‌بودن قیمت کاملا نسبی است و باید در کنار کیفیتی که از این پلیمرها دریافت می‌کنید مسئله قیمت را بررسی کنید. شاید برای شما جالب باشد که بدانید این پلیمرها می‌توانند به‌راحتی با بسیاری از انواع مختلف پلیمرهای دیگر مانند پلی اتیلن و … جایگزین شوند. کیفیت بالا، عملکرد بسیار خوب، قابلیت شکل‌پذیری و … از دیگر مزایای مهم این محصولات به شمار می‌آید.

معایب پلی پروپیلن

هرآنچه که باید درباره معایب پلی پروپیلن بدانید

پلی پروپیلن در کنار تمامی مزایایی که نسبت به سایر پلیمرها دارد و در بخش‌های قبلی به طور کامل درباره آنها صحبت کردیم معایبی را نیز به همراه دارد. در این بخش قصد داریم برخی از مهم‌ترین معایب این پلیمرها را مورد بررسی قرار دهید تا با اطلاعات کامل درباره این پلیمر اقدام به خرید محصولات تولید شده از آنها کنید. این پلیمرها و محصولات تولید شده از آنها دارای ضریب انبساط حرارتی بالایی هستند.

به همین علت نیز امکان استفاده از محصولات تولید شده از این پلیمرها در شرایط و موقعیت‌هایی که دما نقش کلیدی را ایفا می‌کند وجود ندارد چراکه افزایش یا کاهش دما می‌تواند تاثیر زیادی روی عملکرد این محصولات داشته باشد. این پلیمرها نسبت به حلال‌های کلر مقاومت پایین‌تری نسبت به سایر محصولات مشابه دارند و بنابراین در زمان خرید باید به این نکته کلیدی و مهم نیز دقت کنید.
توجه داشته باشید که این پلیمرها کاملا قابل اشتعال هستند و به اکسیداسیون نیز حساسیت بالایی دارند.

قیمت پلی پروپیلن

نکات مهمی که باید درباره قیمت پلی پروپیلن بدانید


اگر شما هم جز آن دسته از افرادی هستید که علاقه‌مند به خرید محصولاتی هستید با استفاده از پلی پروپیلن طراحی و ساخته می‌شوند احتمالا این سوال برای شما هم به وجود آمده است که قیمت این محصولات در مقایسه با سایر محصولات مشابه ارزان است یا گران؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که عوامل مختلفی روی قیمت پلیمرها تاثیرگذار هستند که باید اطلاعات کاملی درباره این عوامل داشته باشید. میزان مقاومت پلیمرها یکی از مهم‌ترین عواملی است که می‌تواند روی قیمت نهایی آنها تاثیرگذار باشد.

هرچه پلیمرها دارای مقاومت بالاتری در برابر شرایط و عوامل مختلف باشند محصولات تولید شده از آنها نیز مقاومت و کیفیت بیشتری داشته و در نتیجه قیمت آن نیز بیشتر خواهد بود. انعطاف‌پذیری پلیمرها عامل بسیار مهم دیگری است که می‌تواند روی قیمت نهایی محصولاتی که با استفاده از آنها تولید می‌شوند تاثیرگذار باشد. هرچه پلیمرها انعطاف‌پذیری بیشتری داشته باشند قیمت آنها نیز به همان نسبت افزایش پیدا می‌کند. ویژگی‌های دیگر مانند سختی پلیمر، نحوه تبدیل آن به محصولات مختلف و راحت بودن این کار و … نیز از دیگر عوامل مهمی هستند که می‌توانند روی قیمت این محصولات تاثیرگذار باشند.

چه محصولاتی از پلی پروپیلن تولید می‌شوند؟

امروزه محصولات متنوعی وجود دارند با استفاده از این پلیمر پرکاربرد تولید می‌شوند و هریک نیز دارای کاربردها و ویژگی‌های خاص خود هستند. الیاف یکی از مهم‌ترین این محصولات به شمار می‌آید که در حال حاضر توسط این پلیمرها تولید می‌شوند. الیاف‌هایی که با استفاده از این پلیمرها تولید می‌شوند معمولا دارای مقاومت بالایی بوده و می‌توانند جایگزین بسیار خوبی برای الیاف‌های کنف باشند. این محصولات به‌عنوان یک عایق گرما و سرما نیز عمل می‌کنند.

قالب‌های بادی یکی دیگر از محصولاتی هستند که امروزه در ساخت آنها از پلی پروپیلن استفاده می‌شود. امروزه این قالب‌ها را می‌توان برای تولید و ساخت انواع بطری‌ها و قوطی‌ها مورداستفاده قرارداد و از مزایایی که ارائه می‌دهند نهایت بهره را برد. در حال حاضر برای تولید و ساخت انواع لوله‌ها در سایزهای مختلف نیز از همین پلیمرها استفاده می‌شود. این لوله‌ها انعطاف‌پذیری و مقاومت بالایی دارند و در صنایع ساختمان‌سازی نیز مورداستفاده قرار می‌گیرند.
آخرین نوع از محصولاتی در ساخت آنها از این پلیمرها استفاده می‌شود روکش‌های محافظتی هستند که جایگزین روکش‌های قدیمی می‌شوند. این روکش‌ها استحکام و طول عمر بالایی دارند و قیمت آنها نیز بسیار مناسب است.

 پلی پروپیلن

نکات مهمی که باید درباره پلی پروپیلن بدانید

اگر شما هم جز آن دسته از افرادی هستید که علاقه‌مند به استفاده از محصولاتی هستید که با استفاده از این پلیمر طراحی و ساخته شده‌اند باید نکات بسیار مهمی را درباره این پلیمر بدانید. یکی از نکات کلیدی درباره این پلیمر این است که کاملا ضد آب است و به‌هیچ‌وجه رطوبت را جذب نمی‌کند. این ویژگی در تولید بسیاری از محصولات مختلف مفید و کاربردی است و می‌تواند مزایای زیادی را به همراه داشته باشد.

نکته دیگری که باید درباره پلی پروپیلن بدانید این است که این پلیمر در دمای 170 درجه سانتی‌گراد ذوب می‌شود و نقطه ذوب آن تقریبا بالا است. شاید برای شما جالب باشد که بدانید در سال‌های اخیر طیف گسترده‌ای از محصولات مختلف با استفاده از این پلیمر ساخته شده‌اند که همین مسئله می‌تواند نشان‌دهنده کاربردها و مزایای بسیار زیاد آن باشد.
این پلیمر امروزه در فرم‌های مختلفی تولید می‌شود. فرم‌های مختلف این پلیمر در حال حاضر در صنایع متفاوتی استفاده می‌شوند. دقت داشته باشید که خواص پیوندی این پلیمر بسیار ضعیف است و به همین علت در تمامی شرایط نمی‌توان از محصولات تولید شده با استفاده از این پلیمر استفاده کرد.

خرید محصولات پلی پروپیلن

در بخش‌های قبلی بیان کردیم که محصولاتی که با استفاده از این پلیمر ساخته می‌شوند دارای ویژگی‌ها و مزایای بسیار زیادی هستند. اگر شما هم جز آن دسته از افرادی هستید که قصد خرید محصولات تولیدشده با استفاده از این پلیمر را دارید باید به چند نکته کلیدی و مهم دقت داشته باشید. اولین نکته این است که سعی کنید محصولی را برای خرید انتخاب کنید که کیفیت ساخت بالایی داشته باشد و از متریال‌ها و مواد اولیه باکیفیت برای ساخت آنها استفاده شده باشد.

در گام دوم برای خرید محصولات ساخته شده با پلی پروپیلن حتما سعی کنید محصولات برندهای معتبر را برای خرید انتخاب کنید خرید از برندهای معتبر به شما اطمینان می‌دهد تا بتوانید بهترین و باکیفیت‌ترین محصولات را خریداری کنید.
نکته پایانی نیز این است که حتما سعی کنید خرید خود را از فروشگاه‌های معتبر انجام دهید. این فروشگاه‌ها بهترین خدمات و محصولات را با مناسب‌ترین قیمت ممکن به شما ارائه می‌دهند؛ بنابراین برای کاهش هزینه‌های خود حتما از خدمات آنها بهره‌مند شوید.

صحبت پایانی

پلی پروپیلن یکی از رایج‌ترین پلیمرهای موجود در دنیا است که در موارد مختلفی مورداستفاده قرار گرفته و کاربردهای فراوانی نیز دارد. از جمله مهم‌ترین ویژگی‌های این محصولات می‌توان به مقاومت بالای آنها، کیفیت خوب، طول عمر بالا و قیمت مناسب اشاره کرد. امروزه از این پلیمرها برای تولید محصولات متنوعی استفاده می‌شود که محبوبیت زیادی در کل دنیا دارند.
اگر شما هم جز آن دسته از افرادی هستید که علاقه‌مند به خرید محصولات تولید شده از این پلیمر هستید یا این که قصد آشنایی بیشتر با این محصولات را دارید به شما پیشنهاد می‌کنیم حتما از خدمات سایت ما استفاده کرده و از مزایای آن بهره‌مند شوید.

[کل: 4 میانگین: 4.8]

برای ثبت سفارش یا مشاوره از دکمه های پایین استفاده کنید.