نصب کاشی استخری

بروز شده در 11 تیر1402

نصب کاشی استخری

در این مقاله چه میخوانید

یکی از مهم‌ترین اجزای استخر، کاشی‌های درون آن محسوب می‌شوند. نصب کاشی استخری نسبت به نصب کاشی‌های عادی مورد استفاده در منازل تفاوت‌های خاصی دارد. در واقع اگر خواستار کسب بهترین نتیجه ممکن در این زمینه هستید، باید به چنین تفاوت‌هایی توجه کنید.

کاشی‌های استخری انواع متنوعی دارند که از بین ‌آن‌ها می‌توان به کاشی‌های شیشه‌ای، کاشی‌های سنگ طبیعی و … اشاره کرد. نصب کردن این موارد چندان با هم متفاوت نیستند، البته همواره توصیه می‌شود که جهت رسیدن به هدف نهایی، یعنی داشتن یک استخر زیبا از متخصصان فعال در این حوزه کمک بگیرید.
برای نصب کردن کاشی به متریال‌ مختلفی همچون چسب کاشی نیاز دارید. انتخاب یک چسب مناسب نقش بسیار مهمی را در رابطه با نصب کردن این محصولات ایفا می‌کند. اگر در این رابطه کنجکاو هستید، توصیه می‌کنیم ادامه متن را از دست ندهید؛‌ زیرا قصد داریم اطلاعات بسیار خوبی را به شما کاربران عزیز ارائه کنیم.

انتخاب چسب و دوغاب در نصب کاشی استخری

انتخاب چسب و دوغاب مناسب

اولین و مهم‌ترین نکته‌ای که در زمینه نصب کاشی استخری باید به آن اشاره کنیم، انتخاب چسب و دوغاب مناسب است. حتی اگر برترین مدل‌های کاشی¬های استخری را خریداری کنید؛ اما چسب و دوغاب شما نامناسب باشد، نتیجه نهایی به‌هیچ‌وجه عالی نخواهد بود. دلیل اصلی این حساسیت بالا را می‌توان مرطوب بودن استخر دانست. برخلاف سایر محیط‌ها، استخرها به صورت مداوم مرطوب هستند. این امر به طور ویژه‌ای بر روی دوغاب و چسب مورد استفاده اثر می‌گذارد.

به طبع اگر به سراغ چسب و دوغاب نامناسب و بی‌کیفیت بروید، اتصال بین‌ کاشی‌ها تنها پس از مدت زمان کوتاهی خراب می‌شود و کاشی‌ها از جای خود جدا می‌شوند. چسب مخصوص نصب کاشی استخری باید از متریال‌ فوق‌العاده‌‌ای ساخته شده باشد تا حتی در برابر رطوبت مداوم موجود در استخر نیز مقاومت خود را از دست ندهد.

شایان ذکر است که چسب و دوغاب مذکور باید دارای انعطاف خوبی باشند تا فرد نصاب بتواند به راحتی و با سرعت بالا نسبت به نصب این کاشی‌ها اقدام کند. علاوه بر موارد گفته شده، چسب و دوغاب مخصوص نصب کاشی‌های استخری باید در برابر موادی همچون کلر مقاومت خوبی داشته باشند. در واقع این چسب و دوغاب‌ها نباید به دلیل ریخته شدن مواد شیمیایی مختلف درون آب استخر کارکرد و چسبندگی اصلی خود را از دست بدهند.

محاسبه میزان فشار نصب کاشی استخری

محاسبه میزان فشار

جهت نصب کاشی استخری باید به میزان فشار از سوی آب و از سوی دیواره استخر به کاشی‌های موجود دقت کرد. این همان موردی به شمار می‌آید که بسیاری از افراد به آن توجه نمی‌کنند. نتیجه این موضوع در برخی از موارد خرد شدن کاشی‌ها به دلیل فشار از دو سمت مختلف است.
وقتی که آب درون استخر وجود داشته باشد، بر اساس قانون سوم نیوتن مقداری فشار به کاشی‌ها وارد می‌شود. در زمانی که آب استخر خالی شود، باز هم فشار خاصی به کاشی‌ها وارد خواهد شد؛ اما این بار فشار مذکور از سمت دیوار پشتی استخر است. ترکیب این دو فشار به‌مرورزمان می‌تواند منجر به جدا شدن چسب کاشی و حتی تخریب کامل کاشی‌ها شود.

در زمان نصب کاشی استخری باید با توجه به فرمول‌های مختلف نسبت به محاسبه میزان دقیق هر یک از این فشارها اقدام کرد. تنها در این شرایط می‌توان کاشی‌های مناسبی را جهت کاشی‌کاری استخر انتخاب کرد که بتوانند در برابر فشارهای مذکور از خود مقاومت خوبی نشان دهند.
در حالت کلی توصیه می‌شود که در استخرهای با حجم بسیار بزرگ از کاشی‌هایی با ضخامت بالا همچون کاشی‌های استخری سنگ طبیعی استفاده کنید. این کاشی‌ها به خوبی می‌توانند در برابر فشارهای مدنظر از خود مقاومتی عالی نشان دهند و به‌مرورزمان نیز دچار مشکل خاصی نمی‌شوند.

مراحل مربوط به نصب کردن کاشی استخری

مراحل مربوط به نصب کردن کاشی استخری

نصب کاشی استخری نیز مانند نصب هر کاشی دیگری دارای یک سری مراحل خاص است. پیروی صحیح از مراحل مدنظر به منظور دستیابی به بهترین نتیجه ممکن یک امر کاملاً ضروری به شمار می‌آید که باید به آن توجه کرد. در واقع عدم رعایت مراحل مربوطه منجر به هدر رفت وقت و هزینه کاربران می‌شود.

مرحله اول

گام نخست برای نصب کردن کاشی‌های استخری، توجه به مصالح موردنیاز برای عایق‌بندی استخر است. عایق بندی نقش بسیار مهمی را در زمینه جلوگیری از وارد شدن آب‌ به پشت کاشی‌ها ایفا می‌کند. به طور کلی در استخرهای بتنی لایه مربوط به آب‌بندی پیش از سیمان‌ قرار می‌گیرد. این فرایند موجب بهبود روند آب‌بندی استخر می‌‌شود، البته چنین موضوعی وقتی صحت دارد که برای عایق‌کاری به سراغ محصولات مناسبی بروید. عایق‌کاری حتی در زمینه آستر کاشی‌ها نیز اهمیت دارد و به همین دلیل باید توجه بسیار زیادی به آن داشت.

Installation of pool tiles 5 نصب کاشی استخری

مرحله دوم

بعد از به پایان رسیدن مرحله آب‌بندی برای نصب کاشی استخری، نوبت به نرمه‌کشی سیمان می‌رسد. این مرحله بیشتر به منظور افزایش اطمینان خاطر از بهبود مقاومت کاشی‌ها صورت می‌گیرد. متأسفانه بعضی از کاربران به منظور کاهش هزینه‌های خود از این مرحله صرف‌نظر می‌کنند. باید بگوییم که این تصمیم یک تصمیم کاملاً نادرست محسوب می‌شود؛ زیرا بدون انجام این مرحله امکان افزایش فشار به کاشی‌ها و نفوذ آب به لایه آستر آن‌ها وجود دارد.


به منظور انجام نرمه‌کشی سیمان معمولاً کروم ‌بندی نیز صورت می‌گیرد. فرایند کروم ‌بندی بسته به اندازه کلی استخر ممکن است کمی زمان‌بر باشد؛ اما در نهایت اطمینان خاطر خوبی از بابت تسریع روند نرمه‌کشی سیمان به ما می‌دهد. به طور معمول روند کروم ‌بندی و نرمه‌کشی سیمان از گوشه‌های استخر آغاز می‌شود و سپس نوبت به کف و بخش‌های اصلی می‌رسد، البته در استخرهایی که حالت گرد دارند، این روند ترتیب مشخصی ندارد و جهت نصب کاشی استخری می‌توان از هر بخشی نرمه‌کشی و کروم‌کاری را آغاز کرد.

مرحله سوم

مرحله سوم را می‌توان مرحله نهایی نصب کاشی استخری دانست. در این مرحله که دقیقاً پس از کروم بندی و نرمه‌کشی سیمان صورت می‌گیرد، نصاب تمام لبه‌های نامناسب استخر را با کمک متریال‌ خاصی همچون ملات سیمان پر می‌کند. این مرحله نیز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است؛ زیرا ظاهر نهایی استخر به همین بخش بستگی دارد.
در واقع هرچه نصاب مربوطه از تجربه بیشتری برخوردار باشد، ظاهر نهایی استخر پس از مراحل مربوطه زیباتر خواهد بود. باید به این نکته اشاره کنیم که نصب کاشی استخری یک امر فوق‌العاده پیچیده و کاملاً حرفه‌ای به شمار می‌آید.


کاربران عادی به دلیل عدم آشنایی کامل با متریال‌ موردنیاز و مراحل مربوط به این امر، نمی‌توانند حتی گام‌های اولیه را در این زمینه بردارند؛ به همین دلیل همواره توصیه می‌شود که کار را به کاردان بسپارید تا خیال کاملاً‌ راحتی از بابت نصب صحیح کاشی‌های موجود در استخر خود و همچنین تکمیل روند عایق‌کاری استخر به بهترین شکل ممکن داشته باشید.

نصب کاشی استخری

سخن پایانی

کاشی‌های استخری مهم‌ترین بخش از طراحی داخلی استخر شما محسوب می‌شوند. نصب کردن این محصولات فرایند خاص خود را دارد و به طور کامل با نصب کاشی‌های عادی فرق می کند. همین امر شناخت کلیه نکات مربوط به نصب این محصولات را به امری ضروری تبدیل کرده است.جهت نصب کاشی استخری باید به سراغ بهترین متریال‌ موجود در بازار بروید. به‌عنوان‌مثال اگر خواستار افزایش استحکام کاشی‌‌های خود هستید، باید برترین چسب کاشی را خریداری کنید. در صورت نیاز به خرید کاشی های استخری و انواع لوله، تجهیزات ساختمانی و تجهیزات مربوط به استخر می‌توانید از کلیه محصولات موجود در فروشگاه ما دیدن کنید.

[کل: 1 میانگین: 4]

برای ثبت سفارش یا مشاوره از دکمه های پایین استفاده کنید.