لوله پنج لایه چیست؟

بروز شده در 4 آبان1400

لوله پنج لایه

در این مقاله چه میخوانید

لوله پنج لایه چیست؟ اگر با انواع لوله‌ها آشنایی داشته باشید حتما می‌دانید که لوله پنج لایه یکی از بهترین و کاربردی‌ترین لوله‌هایی است که امروزه در صنایع مختلف مورداستفاده قرار می‌گیرد. این لوله‌ها دارای ویژگی‌های زیادی هستند که باعث می‌شود تا کیفیت و عملکرد بسیار بهتری را نسبت به سایر محصولات مشابه از خود نشان دهند. درگذشته لوله‌های فلزی و پلیمری که به شکل ساده طراحی می‌شدند دارای محبوبیت بسیار زیادی بودند.
این لوله‌ها با وجود این که مشکلات زیادی داشتند ولی به‌عنوان تنها گزینه‌های مشتریان برای خرید و استفاده به شمار می‌آمدند. امروزه لوله‌هایی با طراحی مدرن وارد بازار شده‌اند که دارای قابلیت‌های فراوانی هستند و می‌توانند به‌عنوان بهترین نوع لوله‌ها شناخته شوند.

ما در این مطلب قصد داریم کمی بیشتر درباره لوله‌های پنج لایه صحبت کنیم و اطلاعات جامع و کاملی را درباره این محصولات و ویژگی‌ها و مزایای مختلفی که به شما ارائه می‌دهند در اختیار شما قرار دهیم. پس اگر شما هم علاقه‌مند به خرید یا آشنایی بیشتر با این محصولات هستید به شما پیشنهاد می‌کنیم حتما ادامه این مطلب را بادقت مطالعه کنید.

لوله پنج لایه

آشنایی با لوله پنج لایه

لوله پنج لایه چیست؟ امروزه انواع مختلفی از لوله‌ها توسط برندهای مختلف طراحی و ساخته می‌شوند که هریک از آنها ویژگی‌های خاصی دارند. یکی از مدرن‌ترین و بهترین انواع این محصولات که در حال حاضر محبوبیت بسیار زیادی دارد لوله پنج لایه است. یکی از مشکلات لوله‌های پلیمری که امروزه در صنعت مورداستفاده قرار می‌گیرند این است که توانایی تحمل دمای بالا را ندارند و همین عامل باعث می‌شود تا امکان استفاده از آنها در شرایط مختلف وجود نداشته باشد.

لوله‌های پنج لایه نوعی از لوله‌ها هستند که از چندین لایه مختلف ساخته شده‌اند و به همین علت نیز به میزان زیادی در برابر پوسیدگی مقاوم بوده و حرارت و دمای زیاد نیز نمی‌تواند آسیبی را به آنها وارد کند. این لوله‌ها در واقع ترکیبی از لوله‌های فلزی و پلیمری هستند و در لایه‌های مختلف آنها هم فلز و هم پلیمر مورداستفاده قرار گرفته است؛ بنابراین می‌توان گفت که لوله‌های پنج لایه ویژگی‌های هر دو نوع لوله فلزی و پلیمری را دارا می‌باشند.
وجود آلومینیوم و لایه‌های پلیمری در این محصولات به میزان زیادی طول عمر و مقاومت آنها را افزایش داده است.

لوله پنج لایه _ ویژگی  ها

ویژگی‌های مختلف لوله پنج لایه

این لوله‌‎ها دارای ویژگی‌های بسیار زیادی هستند که بدون شک آشنایی با آنها می‌تواند برای شما مفید و کاربردی باشد. در بخش‌های قبلی اشاره کردیم که لوله‌های پنج‌لایه در واقع از چندین لایه مختلف تشکیل شده‌اند که هریک از این لایه‌ها از جنس آلومینیوم و پلیمر ساخته شده‌اند. این لایه‌های به‌هم‌چسبیده باعث می‌شوند تا مقاومت لوله پنج لایه به میزان زیادی افزایش پیدا کرده و استحکام بیشتری نسبت به سایر محصولات مشابه داشته باشد.

برای تولید و ساخت این محصولات از جدیدترین استانداردها و فناوری‌های روز دنیا استفاده شده است و همین عامل نیز باعث می‌شود تا این محصولات وزن کم و کیفیت بسیار بالایی داشته باشند. نصب‌کردن و تعمیر این محصولات بسیار ساده و راحت است و شما می‌توانید به‌سادگی هرچه تمام اقدام به انجام این کار کنید. نکته مهم دیگری که باید درباره ویژگی‌های این لوله‌ها بدانید این است که نگهداری از آنها ساده و کم‌هزینه‌تر از سایر محصولات مشابه است.
از دیگر مزایایی که باعث می‌شود تا امروزه افراد زیادی علاقه‌مند به خرید و استفاده از این محصولات باشند می‌توان به مقاومت در برابر خوردگی و زنگ‌زدگی در این محصولات اشاره کرد.

انواع مختلف لوله پنج لایه را بیشتر بشناسید

لوله پنج لایه دارای انواع مختلفی است که هریک از آنها کاربردها و ویژگی‌های خاص خود را دارا هستند. اولین دسته از این محصولات لوله‌های PERT هستند که به‌صورت پنج لایه طراحی و ساخته شده‌اند. برای ساخت این محصولات از آلومینیوم و پلی‌اتیلن استفاده شده است که همین عامل نیز باعث شده تا این محصولات مقاومت بالاتری در برابر فشار بالای آب داشته باشند. یکی از ویژگی‌های مهم آنها تحمل دمای بالا تا 70 درجه سانتی‌گراد است که نشان‌دهنده مقاومت بالای این لوله‌ها می‌باشد.

از دیگر ویژگی‌های مهم لوله‌های پنج لایه PERT می‌توان به رعایت‌کردن استانداردهای جهانی برای طراحی و ساخت این محصولات اشاره کرد. امروزه شما می‌توانید از این لوله‌ها برای لوله‌کشی آب گرم در ساختمان‌های خود استفاده کنید. از دیگر انواع لوله‌های 5 لایه می‌توان به لوله‌های PEX اشاره کرد که پیوندهای ایجاد شده در آنها به‌صورت عرضی است و همین عامل نیز باعث می‌شود تا استحکام آنها بسیار بالا باشد.

نکته مهم درباره این محصولات مقاومت بسیار زیاد آنها در برابر دما و حرارت است چراکه این محصولات قادر هستند تا حداکثر دمای 95 درجه سانتی‌گراد را تحمل کنند. اگر قصد لوله‌کشی برای سیستم‌های شوفاژ و آب گرم ساختمان خود را دارید لوله‌های PEX پنج لایه می‌توانند از بهترین گزینه‌ها برای شما باشند.

لوله پنج لایه _ مزایا

مهم‌ترین مزایای لوله پنج لایه

بدون شک مقاومت در برابر دمای بالا یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های لوله پنج لایه به شمار می‌آید که باعث می‌شود تا امروزه افراد زیادی از این لوله‌ها در موارد مختلف استفاده کنند. بااین‌حال این مسئله تنها مزیت مهم لوله‌های پنج لایه نیست و این محصولات ویژگی‌های مثبت دیگری نیز دارند. یکی از ویژگی‌های کلیدی و مهم این محصولات این است که در برابر نفوذ اکسیژن بسیار مقاوم هستند. به همین علت نیز لایه‌های داخلی آنها که از جنس آلومینیوم ساخته شده است در برابر زنگ‌زدگی مقاوم می‌باشند.
این محصولات قادر هستند تا فشار بسیار زیاد را نیز به‌راحتی تحمل کنند و شما می‌توانید از آنها در مواردی که فشار آب بالا است نیز استفاده کرده و از مزایایی که به شما ارائه می‌دهند نهایت بهره را ببرید. لایه‌های داخلی این لوله‌ها به شکلی طراحی شده‌اند که در برابر خوردگی و مواد اسیدی مقاوم هستند و در نتیجه امکان انتقال انواع سیالات شیمیایی نیز با استفاده از این لوله‌ها وجود دارد.

لوله پنج لایه

کاربردهای مهم لوله‌های پنج لایه

یکی از اصلی‌ترین کاربردهای لوله پنج لایه استفاده از این محصولات برای سیستم‌های گرمایش از کف و سیستم‌های لوله‌کشی مخصوص شوفاژ است. همان‌طور که در بخش‌های قبلی نیز بیان کردیم این لوله‌ها دارای مقاومت بالایی در برابر دما و حرارت هستند و به همین علت یکی از بهترین گزینه‌ها برای سیستم‌های گرمایش از کف و سیستم‌های لوله‌کشی شوفاژها به شمار می‌آیند.
البته نباید این نکته مهم را فراموش کنید که شما می‌توانید برای انتقال آب سرد در ساختمان‌ها نیز از این محصولات استفاده کرده و از مزایای آنها نهایت بهره را ببرید. دلیل این موضوع این است که لوله‌های پنج لایه دارای سطحی کاملا صیقلی هستند و در نتیجه رسوب نمی‌گیرند. همین عامل نیز باعث می‌شود تا در سیستم‌های لوله‌کشی ساختمانی دارای طول عمر بسیار بیشتری نسبت به سایر محصولات مشابه باشند.پ


علاوه بر موارد ساختمانی شاید برای شما جالب باشد که بدانید این لوله‌ها در بسیاری از صنایع دیگر نیز قابل‌استفاده هستند. از جمله مهم‌ترین کاربردهای صنعتی این محصولات می‌توان به استفاده از آنها در صنایعی مانند صنایع پتروشیمی و نفت و گاز اشاره کرد. دلیل این موضوع نیز مقاومت بالای لوله‌های پنج‌لایه در برابر مواد شیمیایی و خوردگی است. امروزه در ساخت تجهیزات پزشکی نیز می‌توان از این محصولات استفاده کرد.

صحبت پایانی

لوله پنج لایه یکی از بهترین انواع لوله است که امروزه در بسیاری از موارد مختلف قابل‌استفاده است. این محصولات را می‌توان در موارد مختلفی مانند سیستم‌های لوله‌کشی شوفاژ و سیستم‌های گرمایش از کف و همین‌طور بسیاری از صنایع دیگر مورداستفاده قرارداد. مقاومت بالا در برابر حرارت و دمای زیاد، کیفیت و طول عمر بالا، قیمت مناسب و … از ویژگی‌های مهم این محصولات است.
اگر شما هم قصد خرید این لوله‌ها را دارید حتما از خدمات فروشگاه اینترنتی ما برای این کار استفاده کنید.

[کل: 4 میانگین: 5]

برای ثبت سفارش یا مشاوره از دکمه های پایین استفاده کنید.