کلر وانواع ان کدامند ؟ همه چیز درباره کلرین

بروز شده در 11 تیر1402

کلر- همه جیز درباره کلر

در این مقاله چه میخوانید

اولین بار کلر یا کلرین در سال 1908 به مخازن نگهداری از آب آشامیدنی اضافه شد. از همان زمان تاکنون، این ماده همواره به عنوان یک محصول ضدعفونی‌کننده آب مورد استفاده قرار می‌گیرد. امروزه بهره‌گیری از این ماده حتی برای ضدعفونی کردن استخرها نیز امری ضروری به شمار می‌آید. 

بهره‌گیری از کلرین بسیار ساده است؛ اما مهم‌ترین موردی که در زمان استفاده از این محصول باید به آن توجه کرد، تنظیم میزان آن با میزان حجم کلی آب است. این همان موردی به شمار می‌آید که بسیاری از افراد با آن آشنا نیستند و در نهایت نمی‌توانند به نتیجه خوبی در زمینه ضدعفونی آب دست یابند. 

ریختن کلرین چه در منابع نگهداری آب آشامیدنی و چه در استخرها دارای معایب و مزایای خاص خود است. اهمیت بسیار بالای این موضوع و پرسش‌های مداوم کاربران ما را بر آن داشت تا در این متن به طور کامل در مورد کلرین و تمام ویژگی‌های این ماده بی‌نظیر با شما عزیزان صبحت کنیم. 

آشنایی با ضرورت بهره‌گیری از این ماده در استخرها

همان‌طور که می‌دانید، از کلر به منظور ضدعفونی کردن آب موجود در استخرها استفاده می‌شود. این ماده فوق‌العاده موجب از بین رفتن همه باکتری‌ها و سایر آلودگی‌هایی که در آب قرار دارند، می­شود. بهره‌گیری از این محصول در کنار دستگاه‌های خاصی همچون پمپ استخر یا فیلترهای مخصوص استخر به ما کمک می‌کند تا خیال کاملاً راحتی از بابت تمیز بودن و ضدعفونی شدن استخر مدنظرمان داشته باشیم. سابقه استفاده از این محصول در استخرها تقریباً با سابقه استفاده از آن در منابع آب آشامیدنی یکسان است. 

پیش از کشف مزایای این محصول، آب‌های راکد مانند آب‌های موجود در استخرها خیلی زود آلوده می‌شدند. همین آلودگی‌ها منجر به انتقال بیماری‌های بسیار خطرناک عفونی می‌شد که معمولاً درمانی نیز برای آن‌ها وجود نداشت. علاوه بر این، آب‌های راکد مذکور محل بسیار مناسبی برای تکثیر حشرات خطرناکی همچون مالاریا بودند و به همین دلیل میزان استقبال مردم از استخرها بسیار کم شده بود. 

خوشبختانه با استفاده از کلر تمام آلودگی‌های موجود در استخرهای کوچک و بزرگ از بین می‌رود و کاربران می‌توانند با خیال کاملاً راحتی نسبت به شنا کردن در چنین محیط‌هایی بپردازند، البته این امر تنها زمانی صحت دارد که در میزان صحیح این از ماده استفاده شود. بهره‌گیری بیش از حد نه تنها به ما اجازه استفاده از مزایای این ماده را نمی‌دهد، بلکه خود منجر به ایجاد مشکلات بسیار زیادی خواهد شد. 

پاکیزه نگه داشتن استخر با کلر

چطور می‌توان با استفاده از این ماده استخرها را پاکیزه نگه داشت؟

علت اصلی کثیف شدن و آلودگی استخرهای مختلف، رشد میکروارگانیسم‌ها و باکتری‌های مختلف است. تا زمانی که این موارد به رشد خود ادامه دهند،‌ میزان آلودگی موجود در استخر کاهش نمی‌یابد و به طبع با گذشت زمان بدتر هم می‌شود. بهترین راه ممکن برای حل این مشکل بسیار خطرناک، استفاده کردن از کلر به میزان صحیح است. 

ترکیبات موجود در این ماده به ما کمک می‌کند تا کلیه باکتری‌ها و همچنین کلیه میکروارگانیسم‌های زنده موجود در استخر را در یک چشم به هم زدن از بین ببریم. تمام استخرهای موجود که مورد استفاده کاربران قرار می‌‌گیرند، باید استفاده از این ماده را در دستور کار خود قرار دهند. تنها در این صورت می‌توان اطمینان داشت که آب موجود در استخر از سلامت و تمیزی کافی برای کاربران برخوردار است. 

وقتی که این ماده به آب اضافه می‌شود، ترکیب آن به دو ماده مجزای دیگر تقسیم خواهد شد. شاید بپرسید که این دو ماده دقیقاً چه مواردی هستند؟ در پاسخ به این پرسش باید گفت که پس از افزودن ترکیب کلر به درون آب، مولکول‌های آن به اسید هیپوکلروز و همچنین یون هیپوکلریت تقسیم‌ می‌شوند. 

این مواد مانند مبارزانی بسیار قوی و جنگجو به سمت کلیه میکروارگانیسم‌ها و باکتری‌های موجود در آب استخر حمله می‌کنند و آن‌ها را از بین می‌برند. جالب است بدانید که اسید هیپوکلروز می‌تواند تنها در طول چند ثانیه یک میکروارگانیسم را تجزیه کند. 

میزان مصرف از کلرین  

بسیاری از کاربران همواره درباره میزان مصرف استاندارد این ماده از ما سؤال می‌پرسند. به طور کلی باید گفت که میزان مناسب مصرف کلر رابطه مستقیمی با عبارت خاصی به نام «تقاضای کلر» دارد. هرچه این میزان بالاتر باشد، باید به سمت استفاده از میزان بالاتری بروید. طبیعتاً‌ کاهش این میزان نیز به معنای کاهش نیاز به افزودن این ماده به درون آب استخر است. 

این عبارت با توجه به فاکتورهای مختلفی اندازه‌گیری می‌شود. به طور کلی هرچه میزان استفاده از استخر بیشتر باشد،‌ این میزان تقاضا نیز افزایش می‌یابد. مواردی همچون عرق، ادرار، لوسیون‌های موجود بر روی پوست بدن افراد و … می‌توانند موجب ایجاد تغییرات بسیار زیادی در آب استخر شوند و میزان کلرین موجود در آن را به هم بزنند. 

یک راهکار عالی جهت جلوگیری از افزایش تقاضای کلر، تشویق کاربران به حفظ بهداشت و دوش گرفتن پیش از مراجعه به استخر است. علاوه بر موارد ذکر شده، باید به حجم کلی استخر نیز دقت کرد. استخرهای خانگی نسبت به استخرهایی با اندازه استاندارد (اندازه المپیک) معمولاً نیاز کمتری به این ماده دارند. در هر صورت توصیه می‌‌کنیم برای تشخیص میزان صحیح‌ از متخصصان مجربی کمک بگیرید که در این رابطه از دانش و تجربه بسیار خوبی برخوردار هستند و می‌توانند به خوبی به شما عزیزان کمک کنند. 

معایب و مزایا استفاده از کلر

معایب و مزایا استفاده از کلر

مهم‌ترین مزیت کلر از بین بردن تمام آلودگی‌ها و میکروارگانیسم‌های موجود در استخر است که در این متن چندین بار به آن اشاره کردیم. آلودگی‌های مذکور می‌توانند موجب ایجاد مشکلات نورولوژیک شوند که درمان کردن آن‌ها بسیار دشوار و زمان‌بر است. عیب اصلی کلرین تنها زمانی آشکار می­شود که به میزان بیش از حد استاندارد از آن استفاده شود. در صورت اضافه کردن بیش از حد این ماده به درون استخر، کاربران با مشکلات مختلفی همچون سوزش چشم‌ها و ایجاد حساسیت‌های پوستی روبه‌رو خواهند شد. 

به طبع با رعایت دستورالعمل‌های موجود در این زمینه می‌توان به طور کامل از چنین مواردی دوری کرد و به شکل صحیح کلیه آلودگی‌های مدنظر را از بین برد. توجه داشته باشید که این ماده دارای تاریخ انقضای مشخصی است و پس از اتمام تاریخ انقضای آن به هیچ وجه نباید استفاده شود؛ زیرا این موضوع نیز می‌تواند منجر به صدمات جدی شود. 

توجه به میزان ph آب در زمان استفاده از کلرین

کلر یا کلرین باید حتماً در آبی استفاده شود که میزان ph آن در حالت تعادل قرار دارد. در واقع این موضوع نیز به اندازه بهره‌گیری از مواد مختلف جهت تمیز کردن استخر، اهمیت دارد. به طور کلی توصیه می‌‌شود که میزان ph آب موجود در استخر بین 7.2 تا 7.8 تنظیم شود. این میزان ph بهترین گزینه برای آب استخر به شمار می‌آید؛ زیرا کاربران می‌توانند بدون نگرانی از بابت ایجاد حساسیت در چشم و یا پوست از استخر استفاده کنند. 

اگر میزان ph آب به حد متعادل نرسیده باشد، استفاده کردن از کلر هیچ مزیتی را به دنبال نخواهد داشت. در واقع این موضوع یکی از مواردی به شمار می‌آید که اکثر کاربران به آن توجه نمی‌کنند و طبیعتاً به نتیجه مدنظر خود نیز دست نمی‌یابند. چنانچه میزان ph آب بیشتر از حد عادی باشد،‌ ترکیباتی همچون هیپوکلروز به وجود نمی‌آیند. در صورت نبود این عناصر نیز کلیه میکروارگانیسم‌های موجود در آب استخر به حیات خود ادامه می‌دهند و در نتیجه آب درون استخر همچنان کثیف و خطرناک خواهد بود. 

همواره باید در طول هفته، دو الی سه بار میزان ph آب استخر بررسی شود. این امر به شما کمک می‌کند تا از بابت ایجاد ترکیبات مناسب جهت کشته شدن کلیه میکروارگانیسم‌ها و باکتری‌های موجود در آب اطمینان خاطر داشته باشید. امروزه از دستگاه‌های مختلفی به این منظور استفاده می‌شود که هر کدام از آن‌ها می‌توانند به خوبی میزان ph آب را به شما نشان دهند. 

آیا باید به استخرهای بدون استفاده نیز کلر زد

آیا باید به استخرهای بدون استفاده نیز کلر زد؟

پاسخ به این پرسش مثبت است. شما باید برای سالم نگه‌داشتن آب موجود در چنین استخرهایی نیز از کلرین استفاده کنید. جالب است بدانید که نور خورشید می‌تواند به عنوان یک عامل جانبی، مقدار این ماده را در درون آب به شکل چشمگیری کاهش دهد؛ به همین منظور اگر از استخر مدنظر استفاده‌ای نمی‌کنید، بهتر است بر روی آن یک روکش قرار دهید. 

این روکش‌ها مانع از تابیدن نور آفتاب به صورت مستقیم می‌شوند و در نتیجه پس از افزودن کلر مشکلی برای آب درون استخر به وجود نمی‌آید. استخرهای درون محیط‌های سرپوشیده قاعدتاً با چنین مشکلی روبه‌رو نیستند و می‌توان هیچ‌گونه روکشی بر روی آن‌ها قرار نداد. 

سخن پایانی

امروزه استفاده کردن از کلرین به منظور ضدعفونی کردن آب و از بین بردن کلیه آلودگی‌های موجود در آن یک لازمه اساسی به شمار می‌آید. سابقه استفاده از این محصول به بیش از صد سال می‌رسد که خود نشان‌دهنده اهمیت فوق‌العاده آن است. در واقع جایگزینی برای آن نمی‌توان پیدا کرد. 

ریختن کلر در استخرها این امکان را به شما می‌دهد تا آب استخر مدنظر را در کوتاه‌ترین زمان ممکن و به بهترین شکل ضدعفونی کنید. در واقع مزیت اصلی این ماده، همین موضوع به شمار می‌آید. در صورت نیاز به تهیه این محصول و همچنین انواع لوله، اتصالات ساختمان و تجهیزات مربوط به استخر می‌توانید از کلیه محصولات موجود در سایت گروه تأسیسات سلامتی کنید. ما بهترین محصولات را با نازل‌ترین قیمت ارائه می‌کنیم. 

[کل: 2 میانگین: 4]

برای ثبت سفارش یا مشاوره از دکمه های پایین استفاده کنید.