انواع اتصالات فاضلاب

انواع اتصالات فاضلاب – معرفی جنس های مختلف لوله و اتصالات فاضلابی

در این مقاله شما را با انواع اتصالات فاضلاب آشنا می کنیم. توجه کنید این مقاله انواع اتصالات فاضلاب را از نظر جنس بررسی می کند و اگر به دنبال شکل ظاهری انواع مختلف اتصالات هستید این مقاله را مطالعه کنید.


انواع اتصالات فاضلاب جنس UPVC

اگر جواب این سوال را بخواهید در یک کلام و بدون مطالعه کامل این مقاله بخواهید می گوییم اتصالات فاضلاب جنس UPVC بهترین انتخاب برای لوله و اتصالات فاضلاب هستند. لوله‌های فاضلاب UPVC یکی از پرکاربردترین لوله‌های فاضلاب مورد استفاده در ایران هستند.

این لوله‌ها را می توان به عنوان یک نسخه بازسازی‌شده از لوله PVC در نظر گرفت. لوله فاضلاب PVC حاوی BPA و phthalates می‌باشد که دو عامل پلاستیکی هستند که لوله را بسیار انعطاف‌پذیر می‌سازند. حذف این دو عامل از لوله های PVC آن را برای عبور آب آشامیدنی مناسب می کند. انواع اتصالات فاضلاب UPVC که به نام لوله پولیکا (اشاره به برند اولین نمونه وارد شده به ایران) شناخته می شود را می‌توانید به رنگ خاکستری در بازار ببینید.

انواع اتصالات فاضلاب UPVC برای آب آشامیدنی سرد و گرم و همچنین تاسیسات فاضلاب استفاده می‌شوند. لوله UPVC در ضخامت اتصالات مختلف تولید می شود چرا که به عنوان مثال، لوله‌های آب خانگی، آب پر فشار و لوله‌های فاضلاب یک‌سان نیستند. جالب است بدانید طول عمر انواع اتصالات فاضلاب UPVC تا چند صد سال است!


انواع اتصالات فاضلاب جنس گالوانیزه

لوله‌کشی گالوانیزه چند سال پیش به عنوان استاندارد برای پروژه‌های مسکونی به کار گرفته شد. با این حال، با گذشت زمان به دلیل زنگ زدن در داخل لوله‌های با قطر کوچک، کم‌تر استفاده می‌شود. اگر لوله ها قدیمی باشد، شما خواهید دید که اگر برای چند روز آب را ببینید پس از باز کردن مجدد آب دارای نشانه‌هایی از زنگ آهن است، انواع اتصالات فاضلاب گالوانیزه می‌توانند برای انتقال آب فاضلاب یا آب آشامیدنی مورد استفاده قرار گیرند. عمر مفید لوله و انواع اتصالات فاضلاب جنس گالوانیزه حداکثر 30 تا50 سال است.


لوله و اتصالات فاضلاب جنس پلی اتیلن

از لوله پلی اتیلن برای سالیان متمادی به عنوان یک لوله باکیفیت در سیستم‌های فاضلاب مسکونی و تجاری استفاده شده‌است. اما توجه داشته باشید که به خاطر قیمت بالا این لوله‌ها با ورود لوله های UPVC صرفا در سیستم فاضلاب شهری مورد استفاده قرار می‌گیرند. شما می‌توانید انواع اتصالات فاضلاب پلی‌اتیلن را از طریق گرم کردن به هم متصل کنید و از اتصالاتی مانند زانو، سه راه، و غیره استفاده نکنید. این امر امکان استفاده از این نوع لوله فاضلاب در بسیاری از مکان‌ها را فراهم کرده‌است. اتصال گرمایی بین لوله‌های پلی‌اتیلن استحکام وعمر زیادی دارد.

فاضلاب-پلی-اتیلن
فاضلاب-پلی-اتیلن

این لوله‌ها در طول زمان ترد نخواهند شد و انتخاب مناسبی برای زمانی است که هزینه در اولویت دوم باشد!


انواع اتصالات فاضلاب و لوله های مسی

لوله‌های مسی احتمالا قدیمی ترین لوله ‌کشی است که به خاطر طول عمر بالا و قابلیت اطمینان آن مورد استفاده قرار می‌گرفت. لوله های مسی مقاومت در برابر خوردگی بالایی را فراهم می‌کنند، این لوله را می توان برای آب داغ و سرد استفاده کرد و می‌تواند به راحتی نصب شود. با این حال، مهم‌ترین عاملی که باید قبل از استفاده از لوله‌کشی مسی در نظر گرفته شود این است که این نوع لوله باید با لحیم کاری به هم متصل شوند و ممکن است به انواع اتصالات فاضلاب اضافی نیز نیاز داشته باشید. لوله کشی مسی عمری بیش از 50 سال دارد.

لوله کشی مسی
لوله کشی مسی

لوله و اتصالات برنجی

لوله‌های برنجی در صورتی که با ۸۵ درصد مس ساخته شود، مقاومت زیادی در برابر اکسید شدن ایجاد می‌کنند. بهترین نوع لوله برنجی در زمانی به دست می‌آید که آلیاژ حاوی ۸۵ % مس است و لوله برنج قرمز نامیده می‌شود. لوله‌کشی برنجی آلیاژی با دوام طولانی را فراهم می‌کند که در داخل زنگ نمی‌زنند و باعث تلفات اصطکاک داخل لوله نمی‌شود. انواع مختلف اتصالات فاضلاب برنجی موجود است که نسبت به لوله‌های فولادی راحت‌تر رزوه شده و ماشین کاری می شوند و برای سیستم‌های توزیع آب داغ بسیار عالی هستند، از جمله موارد مصرف آن اتصالات پمپ، مخازن آب و چاه‌ها است. لوله برنج طول عمری معادل 40 الی 70 سال دارد.


لوله استیل

فولاد ضد زنگ بسیارتمیز و زیبا به نظر می‌رسد اما بسیار گران‌قیمت است. لوله فولادی ضد زنگ در مناطقی مورد استفاده قرار می گیرد که در معرض خوردگی (مانند تولید کنندگان مواد شیمیایی و پترو شیمی) و نیز نزدیک مناطق ساحلی مورد استفاده قرار می‌گیرد چراکه وجود نمک در آب دریا برای لوله های فلزی بسیار خورنده است. این نوع لوله هم درنوع انعطاف‌پذیر و هم معمولی موجود است و به کوپلینگ های ویژه‌ای برای اتصال به انواع دیگر لوله‌ها نیاز دارد. لوله‌های استیل ضد زنگ را با لوله‌های گالوانیزه اشتباه نکنید. لوله و اتصالات استیل اندازه‌ها و طول‌های مختلف موجود است. این نوع اتصالات برای فاضلاب خانگی مناسب نیستند و صرفا در برخی مصارف فاضلاب صنعتی استفاده می گردد. لوله های استیل 75 تا 100 سال عمر می کنند. انواع اتصالات فاضلاب، لوله استیل


لوله فاضلاب پوش فیت

نسل جدیدی از لوله‌های فاضلاب وجود دارد که نصب سیستم‌ فاضلاب را بسیار آسان‌تر از قبل می کند. لوله فاضلاب پوش فیت یکی از جدیدترین محصولاتی است که در لوله‌کشی در بخش‌های مختلف ساختمان به کار می‌رود و به دلیل مزایای متعدد آن، توسط بسیاری از سازندگان و مالکان استفاده می‌شود.

انواع اتصالات فاضلاب پوش فیت
انواع اتصالات فاضلاب پوش فیت

نصب انواع اتصالات فاضلاب پوش فیت بسیار ساده‌تر از لوله‌های معمولی است و به همین دلیل می‌تواند سرعت نصب را افزایش دهد. همچنین، افرادی که اطلاعات کمی در مورد نصب سیستم‌های فاضلاب دارند، می‌توانند این لوله‌ها را با پیروی از یک سری اصول ساده نصب کنند. اتصال این لوله ها بدون نیاز به چسب ، نوار تفلون یا رزوه کردن است و صرفا با فشردن لوله و اتصالات در هم به یکدیگر نصب می شوند. خرابی سیستم های فاضلاب نیز معمولا از محل اتصالات است و با نفوذ آب از محل چسب یا رزوه ها خرابی ایجاد می گردد اما لوله های فاضلابی پوشفیت خطر نشت آب را کاهش می دهند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *